Papa’nın “soykırım” inadı Barnabas İncili’nden mi?

ahmetalmaz

Geçtiğimiz günlerde Katolik Dünyasının Lideri Papa Francesko, “ Son yüzyılda insanlık, 3 büyük ve eşi görülmemiş trajedi yaşamıştır. Bunların ilki, ‘genel olarak 20’nci yüzyılın ilk soykırımı olarak görülen’ ve ilk Hıristiyan toplum olan siz Ermeni halkının yanı sıra, Katolik ve Ortodoks Suriyelilere, Asurilere, Keldanilere ve Yunanlara çarpandır. Piskoposlar, rahipler, dindarlar, kadınlar, erkekler, yaşlılar ve hatta savunmasız çocuklar ve hastalar bile öldürülmüştür” diyerek, sözde e“ Ermeni Soykırım” iddialarına karşı yaratacağı etki bakımından şimdiye kadar ortaya çıkan en önemli açıklamayı ve kabulü yapmış oldu.

Ermenilerle aynı inanca ve kültüre sahip olan Papa’nın kendi dinine mensup ve mazlum olduklarını ve kendilerine soykırım yapıldığını iddia eden bir millete karşı destek mahiyetinde bu açıklamasına şaşırmamak gerekir.

Peki, 1915 gerçekleştiği iddia edilen ve bu olayı kabullenmek için Vatikan, şimdiye kadar neden bekledi? Niçin 100 yıl boyunca böyle bir destek neden Ermeni dindaşlarından esirgendi?

Bu soruların farklı cevapları elbette olabilir.

Akla gelen sorulardan biri Barnabas İncil’i olabilir mi? Hani, görenin öldüğü ve Türkiye’de bulunduğu iddia edilen Vatikan’ın yasakladığı şu incil…

Türkiye’de uzun yıllardır zaman zaman gündeme gelen ve 1981 Şırnak’ta bir mağarada bulunan bu İncil’le ilk ilgilenen ve tercüme ettirmeye çalışan Turgut Özal’dı.

Özal’ın ölümünün bu konuyla ilgisi var mı bilinmez ama Barnabas İncil’inin peşine düşün ikinci kişi, Nakşibendi Şeyhi Esat Coşan’dı .

esadcosan1

Bilindiği gibi Esat Coşan, 4 Şubat 2001’de, Sidney’in 500 kilometre batısındaki Dubbo Kenti’nin girişinde, içinde bulunduğu araca bir kamyonun çarpması sonucu damadı Ali Yücel Uyarel ile birlikte vefat etti.

Esat Coşan’ın ölümü sonrasında olayın sadece bir kaza olmadığı ve bunun bir suikast olabileceği iddiaları gündeme geldi. Fakat nedense bu konu ciddi olarak araştırılmadı.

Bu konu hakkında Muhsin Yazıcıoğlu bir toplantıda “ Esad Hoca (Coşan) da bu işi (Barnabas İncili) çok araştırdı. O da bu konunun açıklığa kavuşmasını çok istiyordu. Ancak, ömrü vefa etmedi” açıklamasını yaptı ve kitabın peşine düştü.

muhsinyazicioglu

Ancak kendisinin ömrü de bu işi aydınlatmaya yetmedi. O’da şaibeli bir kaza sonucu vefat etti.

Genel Kurmay Özel Harp Dairesinde olduğu söylenen ve Prof.Dr.Hamza Hocağil tarafından bir kısmı tercüme dilen Barnabas İncili ‘nin tamamen tercüme edilip yayınlanması halinde Hıristiyan dünyası üzerinde büyük sarsıntı yapacağı iddiaları mevcutken Papa Francesko’nun yaptığı Ermeni Soykırım çıkışı oldukça düşündürücü.

Belki de Vatikan Barnabas İncil’inin Türkiye’den ortaya çıkmasını Ermeni Soykırım kartını açarak engellemeye çalışıyor.

Bekleyip hep birlikte sonucu göreceğiz…

Yorumlayın

Your email address will not be published.