Papa’nın istifasına işaret eden kehanet

3 dakikalık okuma

Papa 16. Benedict’in istifa edeceğini açıklaması, Hristiyan dünyasında şok etkisi yaratırken, asırlar öncesinde ortaya atılan bir kehaneti (Aziz Malachy’nin) doğruladı.

Bu kehanete göre, kıyamet yakın. İşte detaylar: 1094-1148 yılları arasında yaşayan İrlandalı Aziz Malachi, 1143 yılından sonra göreve gelecek 112 Papa ile  ilgili kehanetlerde bulunmuş ve bunların hemen hemen hepsi doğru çıkmıştı.

Kehanetlerini ”Prophetia de summis pontificibus” yani “Papalar üzerine Kehanetler” adlı kitapta toplayan Aziz Malachi’nin son dört Papa ille ilgili kehanetleri şöyle:

Paul VI için “Flos Florum” yani “çiçeklerin çiçeği” cümlesini kullanır. Çiçeklerin çiçeği Hristiyanlık geleneğinde zambak çiçeğidir. Papa’nın armasında bu işaret vardır.

Otuz üç günde ölen Papa John Paul I için “De medietate lunae” yani “bir ay zamanı” cümlesini kullanmıştır.

Papa John Paul II için “De Labore Solis” yani “Güneşin İşi” cümlesini kullanır. Daha sonra Papa John Paul II ismiyle bilinecek olan Karol Jozef Wojtyła 18 May 1920 yılında kısmi güneş tutulması sırasında doğmuştur. 8 April 2005 ylında gömüldüğünde ise yine bir güneş tutulması yaşanmıştır. Güneşin doğudan doğmasına işaretle , Doğu Avrupa’da doğan ve Papa olan ilk kişidir.

Papa Benedict XVI için “De Gloria Olivae” yani “Zeytinin İhtişamı” cümlesini kullanır. Benedictine tarikatının simgesi zeytin dalıdır. Son Papa olan Kardinal Joseph Ratzinger, 2005 Nisan ayında seçildiğinde Benedictine tarikatından olmamasına rağmen Benedict XVI ismini seçmiştir. 1993 yılında Velletri-Segni’ye Kardinal olarak atanmıştır. Velletri’nin armasında üç adet zeytin ağacı yer alır.

Aziz Malachy, şu anki Papa 16. Benedict ile ilgili olarak şöyle devam eder:

Ondan sonra gelecek olan Papa (Romalı Peter -ki Benedict’ten sonra en güçlü Papa adayının adı da Peter), Kilise’nin son papası olacaktır. Bu papa zamanında kıyamet kopacaktır. Bunun da ilk belirtisi 7 tepeli şehir yerle bir olacaktır (İstanbul mu yoksa Roma mı)… İşte Malachy’nin bu kehanetinden yola çıkılarak, Papa 16. Benedict’in istifasının, Hristiyanlığın sonunu ve de kıyametin başlangıcını gösterdiğine ilişkin görüşler şimdi daha yüksek dile getiriliyor.

Bekleyelim, görelim…

Yorumlayın

Your email address will not be published.