Oruç Reis’i ABD ambargosu mu geri çektirdi?

Bakmayın öyle “bakım için” falan sözlerine… Oruç Reis’in geri çekilmesinin arkasında Fransa ile Yunanistan’ın “yaptırım” tehditlerinden çok ABD’nin uyguladığı üstü ürtülü ambargonun etkisinin payı daha büyük.

Trump ile Erdoğan arasındaki “tamamen duygusal” kökenli fölürte rağmen ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, Türkiye’ye üstü örtülü bir ambargo uyguluyor. Akdeniz’de Türkiye geri adım atmazsa, bu örtülü ambargonun daha da genişletileceğinin sinyalleri var.

JÖNTÜRK’ün edindiği bilgilere göre, Türkiye için hayati öneme sahip İHA’ların opto elektronik, avionik ve kamera ekipmanlarının tedarikinde büyük sıkıntı yaşanıyor. Bu hem Erdoğan’ın küçük damadı Selçuk Bayraktar’ın şirketinin ürettiği TB-2 ve Akıncı İHA’ları için geçerli.

Bunlardan daha önemli bir gelişme de Türkiye’nin hem terörle mücadelede kullandığı hem de ihracatına büyük önem verdiği ATAK helikopterlerine ilişkin ABD’nin uyguladığı ambargonun etkileri.

TAI, bir süredir ATAK helikopterlerinde kullanılan ve de kullanılacak motorları (ki ABD’de Honeywell ve Rolce Royce tarafından üretiliyor) alamıyor.

Hal böyle olunca da, Pakistan’ın 30 adet (1,5 milyar dolarlık), Filipinler’in 24 adet (1,2 milyar dolarlık) ATAK helikopteri siparişleri tehlikede.

Her iki ülkenin de, Türkiye’nin helikopterlerin teslimine ilişkin bir taahhütte bulunamaması nedeniyle sözleşme iptaline gitmeyi düşündükleri savunma çevrelerinde konuşuluyor.

Türkiye’nin Akdeniz’de geri adım atması (ki ilk adım Oruç Reis’in sözde bakıma alınması ile atıldı) ile ABD ambargosunun kademeli olarak kalkması bekleniyor.

Bizden aktarması..

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir