Örtülü Ödenek’ten Gülen cemaatine ödeme!

ortuluodenek1

AKP Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Örtülü Ödenekten En Fazla Harcama Yapan Başbakan” ünvanına sahip. Her ne kadar gizli olsa da 2005 yılından bu yana toplamda 7,5 milyar TL’yi bulan Örtülü Ödenek harcamalarından bir bölümünün bazı derneklere, vakıflara, kuruluşlara ve hatta hatta cemaatlere aktarıldığı herkesin malumu. Hal böyle olunca ve de özellikle Erdoğan ile Gülen arasında savaş tamtamlarının çalındığı bu günlerde Gülen cemaatine Örtülü Ödenekten bugüne kadar ne kadar aktarım yapıldığı sorusu büyük önem arz ediyor.

Erdoğan’ın Örtülü Ödenekten yapılan harcamalar nedeniyle, kimseye “hesap verme mecburiyeti yok”. Yani, ülke yararı için yapıldığı gerekçesiyle, örneğin 100 milyon liralık bir ödeme, nereye ödendiği dahi bir yerlere yazılmadan, ileride belge ibrazı da gerekmeden yapılabiliyor.

Örtülü Ödenek kasasının başında ise 11 yıldır şaibeli bir isim var: İstanbul Belediye Başkanlığı döneminde Erdoğan ve belediye adına bazı akçal operasyonlara imza atan Maksut Serim (O dönem Vakıfbank’ın bir şubesinin müdürüydü). Serim, daha sonra Vakıfbank Genel Müdür yardımcısı olmuş, ancak evrakta sahtecilikten yargılanıp hüküm giymişti. Serim’in Örtülü Ödenek kasasının başına getirilmesi büyük tartışma yaratmıştı (Hâlâ da tartışılıyor ya)…

Erdoğan’ın emriyle Örtülü Ödenekten yapılan harcamalarda son yıllardaki artışta en önemli etken Suriye krizi oldu. Bu konuda yapılan ödemelerin Örtülü Ödenek harcamalarını rekor seviyeye taşıdığı biliniyor.

Suriye’ye ilişkin olanların yanı sıra, 2005 yılından bu yana Örtülü Ödenekten, vakıflara, derneklere, cemaatlere külliyetli miktarda ödemeler yapıldı.

Bunlar arasında Fethullah Gülen cemaatinin Emniyet’teki temsilcilerinin 2005 yılında kurduğu USİDER ( Uluslararası Sivil Toplumu Destekleme ve Geliştirme Derneği) de bulunuyor. Gülen cemaatine bağlı bazı vakıflara ve okullara da örtülü ödenekten ödemeler yapıldığı iddia ediliyor.

Bu işin Türkiye tarafı.

Gelelim ABD’ye…

Gülen cemaatinin bu ülkede “Türkiye ABD İlişkilerinin Geliştirilmesi” amacıyla kurduğu birçok dernek ve vakıf bulunuyor. JÖNTÜRK’ün edindiği bilgilere göre bu kuruluşlara da Örtülü Ödenekten aktarımlar yapıldı.

Bu konuda bir dönem Örtülü Ödenekten gönderilen paralarla New York’taki Türk Yürüyüşü’nün düzenlenmesinde önemli bir rol oynayan ve hâlâ hesapları aklanmayan Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu (TADF) Başkanlığı görevini yürüten şimdinin AB Bakanı Egemen Bağış’ın da bilgi sahibi olduğu kuşkusuz.

İşte bu verilerden yola çıkarak soruyoruz:

Bugüne kadar Gülen Cemaatine Örtülü Ödenekten ne kadar aktarım yapıldı?

Harbi karşılık verecek ama herkes…

NOT: Yıllar itibarıyla Örtülü Ödenek harcamaları:

2014 -1 milyar TL +- %10 (İlk sekiz ayda 738 milyon TL.)

2013 -1.6 milyar TL

2012–1.2 milyar TL

2011–951.2 milyon TL

2010–706.1 milyon TL

2009–634.4 milyon TL

2008–510.8 milyon TL

2007–436.5 milyon TL

2006–327.4 milyon TL

2005–156 milyon TL

Yorumlayın

Your email address will not be published.