Orhan Pamuk: “Ülkemin bu kadar kötü bir durumda olacağı aklıma gelmezdi”

Erdoğan rejiminin Türkiye’ye çöreklenmesinde büyük pay sahibi “Yetmez Ama Evet”çi güruhun “uluslararası yüzleri”nden ve daha kısa süre önce “Mimari dışında AKP’yi başarılı buluyorum” diye demeçler veren yazar Orhan Pamuk bakın neler söylemiş:

İnsanlara karantina kurallarını dayatmak hem Türkiye’de hem Batı’da gördüğümüz gibi bir anlamda devletleri otoriterleştiriyor. Bu konuyu da ele almak istedim. Ama bizim devletimizin hele son beş yılda otoriterleşmek için bir salgına ihtiyacı yoktu. 40-45 yıl önce düşündüklerim gerçekleşti ama ülkemin hem siyasi olarak hem de ekonomik olarak bu kadar berbat, bu kadar kötü bir durumda olacağı, işte romanımı yazdığım 45 yıl önce, hiçbir zaman aklıma gelmezdi. 45 yıldır bu konularla meşgulüm ama asla aklıma gelmezdi ülkemin hem siyasi olarak hem de ekonomik olarak bu kadar kötü olacağını hayal edemezdim. Allah millete sabır versin, direnme gücü versin diyorum.

Pamuk, bu sözleri Veba Geceleri adlı romanıyla Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin verdiği 45. Sedat Simavi Ödülleri’nin edebiyat dalındaki ödülünü alırken sarfetmiş.

Bu sözleri söyleyende de ona o ödülü verende de birazcık utanma olsaydı keşke.

Yorumlayın

Your email address will not be published.