“One Minute” mazi oldu, Erdoğan İsrail lobisiyle kucaklaştı

Hem de en katmerli İsrail lobisiyle… Evet, Recep Tayyip Erdoğan ve Ahmet Davutoğlu, ABD’nin en katı İsrail yanlısı lobi gruplarından “Conference Of President” (Başkanlık Konferansı) üyeleri ile görüştüler. Görüşmelerde Türkiye-İsrail arasındaki ilişkilerin düzeltilmesine yönelik atılacak adımlar ele alındı.

JÖNTÜRK’ün edindiği bilgilere göre, “Conferance of President”ın başkan yardımcısı Malcolm Hoenlein, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun özel mesajını Erdoğan’a iletti. Hoenlein, Netanyahu’nun en güvendiği isimlerden biri olarak biliniyor.

Erdoğan,  Malcolm Hoenlein ve Stephen Greenberg

Görüşmeler sonucunda, Türkiye ile İsrail heyetlerinin (ki Türkiye’den Feridun Sinirlioğlu, İsrail’den Joseph Ciechanover başkanlık edecek), İsviçre’nen Zürih kentinde biraraya gelmeleri ve bundan sonra atılacak adımları görüşmeleri kararlaştırıldı.

İsrail heyetinden bir kaynak JÖNTÜRK’e, Ortadoğu’da yaşanan gelişmelerin iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesini zorunlu kıldığını söylerken, “Bölgede giderek yalnızlaşan Erdoğan için ilişkilerin geliştirilmesi bir çıkış olacak” dedi.

Türkiye ile İsrail arasında 7 yıl aradan sonra ilk kez bu denli yüksek katılımlı görüşmeler yapıldı.

İşte tartışmalı Saray’da yapılan o toplantının görüntüleri:

Yorumlayın

Your email address will not be published.