New York Village’de göbek dansı ve tuhaf çelişkiler

seytaninavukati1

Ne ortalığı ölüme ve kana bulayan bölücü veya İslamcı teröristlerden bahsedeceğim ne de Suriye’de oluşturulacak güvenli bölgeden… ABD-Türkiye arasındaki görüşmeler, Çin ile ilişkiler, Erdoğan ve karşıtlarının karşılıklı zehir zemberek sözleri beni hiç mi hiç ilgilendirmiyor, takmıyorum.

Çünkü canım çok sıkkın ve de acayip umursamazım. Aklımda yalnızca geçen gün Village’de ilk kez gittiğim bir barda sohbet ettiğim iki Amerikalı kız var. Benim için asıl onların sözleri zehir zemberek, tavırları, göbekleri (“Nereden çıktı” demeyin, okumaya devam edin) takılacak cinsten.

Evet onlara bir barda rastladım. Yani tıkış tıkış durumdaki barda tesadüfen yanlarına düştüm. İkisi de çok güzeldi. Konuştuklarına ister istemez kulak misafiri oldum, çünkü epey yüksek sesle ve heyecanla konuşuyorlardı. Hayattaki tuhaf çelişkilerden bahsediyorlardı. Bir kızıl saçlı olanı, bir sarışını hayattaki tuhaf çelişkilere ilişkin özlü sözler söylüyorlardı. Lafa aklımdaki bir tuhaf ilişkiyi patlatarak balıklama daldım. Güzel oldukları kadar kibarlardı da. Sohbete katılmama izin verdiler, hatta memnun olduklarını hissettirdiler (Village’de işler hep böyle başlar zaten).

villagebar1

Laf lafı açtı, tuhaf çelişkiler birbiri ardına sıralandı. Bir ara kendimi söylenenleri not alırken buldum (Bunu inanın okurlar için yaptım. bkz. Yazının sonundaki İngilizce Tuhaf Çelişkiler Listesi).

Tuhaf çelişkilerden, çalışma hayatına geçtik. Öyle 9–5 bir işleri yoktu. Yalnızca pazar günleri o barda göbek dansı yaptıklarını ve kazandıkları parayla gül gibi geçindiklerini söylediler. İstanbul’a gidip nasıl fasıl yapılacağını öğrenen bir Amerikalının grubunda çalışıyorlarmış. Şaşkınlığım tavan yaptı. Hatta o şaşkınlıkla “Erkek arkadaşınız ne diyor bu göbek dansına” da dedim saçı kızıl olana. Erkek arkadaşı yokmuş.

Kaptırdım kendimi dürtülerimin rüzgarına. Benim için dans edip edemeyeceklerini sordum. Dansöz giysileri yanlarında yokmuş, ancak durdukları yerde birkaç figür yapabilirlermiş. Yaptılar da… Jean’leri ile tişörtleri arasındaki mesafe epey açık olduğundan gerçekten de dansöz giysisine gerek yoktu. Çok hoşlardı çok… Bir o yana bir bu yana… Çalkalamalar, kıvırmalar… İçimden “Bu iş burada biter” diye geçiriyordum. Kızlar çalkalamayı bırakıp, reverans yaptı. Bardakilerden bir alkış bir kıyamet. Tabii sonra kızlara odaklanan gözler.

Ben hemen kızların sarışın olanına “Hadi şu tuhaf çelişkileri oyun haline getirelim. Söylemeyen diğerlerine içki ısmarlasın” dedim ve hemen bir tane patlattım. Amacım ilgiyi üzerime çekmek ve kızları odaklanan bakışların etkisinden kurtarmaktı. Kızlar, oyuna katıldı ve kızıl saçlı kız tuhaf çelişkiler listesine ekleme yapamadığı için ilk içkileri ısmarlamak zorunda kaldı. Kızlar memnun gözüküyordu. Ben de amacıma ulaşmıştım ve üç kişilik grubu muhafaza etmeyi başarmıştım. Bir yandan da kızların açıktaki göbeklerine bakıyordum.

Bu arada kızların sarışın olanı göbek dansını New York’ta yaşayan bir Türk kızından öğrendiklerini söyledi. Ben de hemen atılıp “Ben de Türküm” dedim, ancak sarışın inanmaz gözlerle tuhaf tuhaf bakınca lafın gerisini getirmedim (Yalnızca benim de göbek dansı bildiğimi ve isterlerse onlara evlerinde veya benim evimde birkaç figür göstereceğimi söyleyecektim).

Bir süre sonra oynadığımız oyuna bartender da katıldı. Kızcağız bir yandan içki yetiştiriyor bir yandan da hayatın tuhaf çelişkileri listesine kendi çapında eklemeler yapıyordu. Bardaki birkaç kişi de oyuna katıldı. Herkes bir tuhaf çelişki söylüyor (bu çelişkileri bilmenin ilişki kurmak için ne kadar önemli olduğu böylece ortaya çıktı) söyleyemeyen de içki ısmarlıyordu (Çok büyük yıkım olmuyor. Çünkü iki sefer ben de ödedim).

Bir ara bartender kız ile şu fasıl grubuna ilişkin kısa bir sohbet ettim. Scott adındaki bir Amerikalı fasıl işini İstanbul’da kapmış ve bir grup kurmuş. Bunlar işi Scott’tan kapmışlar ve şimdi başlarında David adlı biri varmış. Toplam 14 kız fasılla birlikte göbek dansı yapıyormuş. Müşteri portföyleri Amerikalıymış, Türkler buraya pek uğramazmış. Bartender, istersem David’le tanıştırabileceğini söyledi. O an pek ilgilenmek istemedim, çünkü aklım o biri kızıl saçlı diğeri sarışın iki Amerikalı dansözdeydi..

Bardaki birinin “Hadi sıra senin” diyerek sırtıma dürtmesiyle geri döndüğümde kızların yerinde yeller estiğini gördüm. Anında suratım düştü. Bana dürten insan irisi o adam bakışlarımdan kızları aradığımı anlamış olacak ki “Çekip gittiler az önce” dedi. Başımdan aşağı kaynar sular döküldü sanki.

Evet avı kaçırmıştım. Ben bunu düşünürken bartender da, bir dosta çok önemli bir bilgi fısıldar gibi kulağıma eğildi ve şuh bir ses tonuyla “Boşver onlar lezbiyendi” deyiverdi.

Hiçbir şey söylemedim, kendimi apar topar sokağa attım.

villagebar2

Ben de lezbiyen olmaya karar verdim; hayatın tuhaf çelişkilerini düşünerek.

HAYATIN TUHAF ÇELİŞKİLERİ

(İngilizce öğrenenler, geliştirmek isteyenler için fırsat. İlişki kurmada çok etkili tuhaf çelişkiler listesi. Birkaç tanesi bile, hayat kurtarıcı olabilir. Denenmiştir:-)

 • If swimming is so good for your figure how come whales are so fat?
 • What is free gift? Arent all gifts free?
 • What does God says when an angel sneezes?
 • Hdw come super glue doesn’t stick to the tube?
 • Since Americans throw rice at weddings, do Orientals throw burgers?
 • İf a rabbit foot is so lucky, what happened to the rabbit?
 • If a book about failures doesn’t sell, is it success?
 • Why is it called a “building” when it is already built?
 • If the cops arrest a mime artist, do they tell him he has the right to remain silent?
 • If you are complete pessimist, does it mean you are positively negative?
 • Why is it called lipstick if you can still move your lips?
 • If quitters never win and winners never quit, who came up with the phrase “Quit while you’re ahead?”
 • If love is blind, why is lingerie so popular?
 • If someone with multiple personality disorder threatens to kill himself, is it considered a hostage situation?
 • Why is the time of the day with the slowest traffic called rush hour?
 • Since light travels faster than sound, is that way some people appear bright until you hear them speak?
 • So, what is the speed of the dark?
 • If people from Poland are colled Poles, why aren’t people from Holland called Holes?
 • If people dream in color, is it a pigment of their imagination?
 • If a man overdoses on Viagra, how do they get the cuffin lid shut?
 • Despite the cost of living, have you noticed how it remains so popular?
 • Why do people with close minds always open their mouths?
 • Can atheists get insurance for acts of God?
 • If Stealth bomber crashed in a forest, will it make a noise?

Yorumlayın

Your email address will not be published.