Ne çektiniz be Metin Akpınar ve Müjdat Gezen?

3 dakikalık okuma

Hafta sonu gündem bu haberle çalkalandı. Bir televizyon programında konuşan sanatçı Metin Akpınar’ın genel anlamda demokrasi ve faşizm konusunda söylediği sözleri Recep Tayyip Erdoğan üstüne alınıp sert tepki gösterince çarşı pazar karıştı.

Akpınar’ın sözleri aynen şöyleydi:

Bireylerin özgür iradesiyle geleceklerini tayin edebildikleri bir rejim demokrasidir. Bizim polarizasyondan bu kargaşadan kurtulabilmemizin tek çaresi de demokrasi diye düşünüyorum. Oraya ulaşabilirsek ne ala, kavga dövüş olmaz, biz bu işin içinden çıkarız. Ulaşamazsak her faşizmin olduğu gibi, karşılaştığı gibi belki liderini ayağından asarlar, belki mahzenlerde zehirlenerek ölür, belki adı geçen başka liderlerin yaşadığı gibi kötü sonlar yaşayabilir, ama bize yazık olur, biz harap oluruz

Erdoğan bu sözlere şu karşılığı verdi:

Beni ipe götüreceklermiş, bunu sanatçı müsveddeleri yapacakmış, senin her yerin sanatçı olsa ne yazar. Beni ipe götürecekmiş, senin haddine mi? Biz şahadete inanmış insanlarımız: Biz bunların bedelini ödemeye hazırız. Bunlar sanatçı müsveddesi. Bunun bedelini ödeyecekler.

…Ve Erdoğan’ın çıkışının ardından Metin Akpınar ve programdaki diğer konuşmacı Müjdat Gezen haklarında soruşturma başlatıldı.

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan soruşturmayla ilgili şu açıklama yapıldı:

Bazı basın organları ile sosyal medya hesaplarında Uğur Dündar tarafından sunulan Halk Arenası adlı programın 21.12.2018 tarihli bölümüne katılan Müjdat Gezen ve Metin Akpınar’ın Türkiye Cumhuriyeti Devleti Cumhurbaşkanını hedef alarak hakaret içerikli sözler söyleyip darbe ve ölüm tehdidinde bulundukları yönünde haberler yer aldığının tespiti üzerine 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 160. maddesi uyarınca işin aslını araştırmak ve sorumlular hakkında yasal gereğine tevessül etmek amacıyla 22.12.2018 tarihinde soruşturma başlatılmış ve her iki şüpheli savunmaları alınmak üzere Cumhuriyet Başsavcılığımıza davet edilmiş olup, keyfiyet tüm basın/yayın kuruluşları ile kamuoyuna saygıyla duyurulur.

İmdi, Metin Akpınar’ın sözlerine iyice zoom yapabilecek izana sahip her kişi, Erdoğan’a doğrudan bir göndermenin olmadığını anlar.

Fakaaaat, nerede o izan?

İzan olmayınca mizan da tutmuyor maalesef…

Yorumlayın

Your email address will not be published.

Önceki Yazı

Nesin’in sözünü ettiği “ilticacı bakan” kim? Soylu neden üstüne alındı?

Sonraki Yazı

Alessandra Ambrosio “coconut”çekerken yakalandı