Natanz’daki patlama ile ilgili Mossad Başkanı Yossi Cohen mi öttü?

2 dakikalık okuma

İran’ın Natanz’daki Nükleer tesisinde meydana gelen ve tesisin santrifüj düzeneğinde hasara yol açan patlamanın Mossad işi olabileceğine ilişkin iddialar ayyuka çıkmıştı (İran bu yöndeki iddiaları reddetse de).

Nitekim, ABD gazetelerinde, Ortadoğulu bir istihbarat yetkilisine dayanılarak patlamanın Mossad tarafından gerçekleştirildiği yazıldı.

Natanz’daki patlamanın sonrası

Tabii bu iddia üzerine İsrail’de söz konusu istihbarat yetkilisinin kim olabileceği üzerine yoğun bir tartışma başladı.

Bir dönem Netanyahu’nun iktidar ortaklığını yapan Avigdor Liberman, isim vermedi ancak bu istihbarat yetkilisinin Mossad Başkanı Yossi Cohen olduğuna işaret etti.

Liberman, “Başbakan’ın bu sızıntıyı yapanın (Likud’un başına geçmek için kampanyasını başlatan) ağzını kapatacağını umuyorum” dedi.

Yossi Cohen’e Netanyahu’nun veliahtı olarak bakılıyor ve Liberman’ın “Likud’un başına geçmek için kampanyasını başlatan” sözleri açıkça Mossad şefini işaret ediyor.

Başbakan Benjamin Netanyahu, son olarak Yossi Cohen’in görev süresini 2021 Ocak ayından itibaren ülkenin içinde bulunduğu güvenlik sorunları nedeniyle altı ay daha uzattığını açıklamıştı.

Cohen’e Likud’un gelecekteki lideri olarak bakılıyor

Yossi Cohen, İranlı general Kasım Süleymani’nin Irak’ta öldürülmesinden hemen önce de “Süleymani’ye her an suikast düzenlenebilir” demiş ve bu da istihbarat zaafı olarak gösterilmişti.

Yorumlayın

Your email address will not be published.