Naci Ağbal 1 Milyon 750 bin TL’lik saati ile Merkez Bankası’nın başına…

Evet, Merkez Bankası’nda dövize bir türlü dikiş tutturamayan (oysa Erdoğan’ın isteği ile gelmişti) Murat Uysal görevden alındı ve yerine eski Maliye Bakanı Naci Ağbal getirildi.

Naci Ağbal, bürokratlıktan politikaya el etek öpe öpe sıçramış bir isim.

Maliye Bakanlığı Müsteşarlığı döneminde (2012 yılı) Kamu sendikaları ile yapılan zam görüşmeleri sırasında kolundaki 220 bin Dolarlık saat ile dikkatleri üzerine çeken Ağbal, daha sonra Bayburt milletvekili yapılarak Maliye Bakanlığı koltuğuna oturtulmuştu.

Ağbal’ın şu anki değeri 1 milyon 700 bin lirayı bulan o saatinin de dönemin Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu tarafından hediye edildiği ortaya çıkmıştı.

Ağbal, iddiaları doğrulamış ancak saatin değerinin 3 bin 50 lira olduğunu iddia etmişti.

THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu ile Maliye Bakanlığı Müsteşarı Naci Ağbal’ın arasındaki ilişki, 30 Mart 2014 yerel seçimleri öncesinde internette yayımlanan bir ses kaydı ile de gündeme geldi.

Hamdi Topçu ve Naci Ağbal arasında tamamen duygusal ilişkiler…

Bu kayıtlarda Topçu, Dubai’de okuyan ancak İTÜ’ye geçiş yapmak isteyen kızı için Ağbal’ı arıyor ve “Ben İTÜ’yü ayarladım. Yekta’nın da haberi var (Fatih Saraç’ın ağabeyi, YÖK Başkanvekili). Sen de YÖK başkanına söyle de kızım için kontenjan artırsınlar” diyordu. Ağbal ise “Ben direkt başkanla konuşurum. Hallederim” yanıtını veriyordu.

O saatin bu tür konularla ilişkisinin olup olmadığı bilinmiyor.

Ağbal’ın sicilinde Recep Tayyip Erdoğan’ın küçük mahdumu Bilal Erdoğan’ın yöneticiliğini yaptığı TÜRGEV’e yapılan usulsüz arazi tahsisleri de var.

2015 yılındaki Maliye Bakanlığı’nın resmi belgelerine göre tam ‘606 milyon TL’ değerindeki 779 dönüm arazi TÜRGEV’e 3 milyon TL karşılığında 30 yıllığına tahsis edildi.

Oluru veren ise dönemin Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile Müsteşar Naci Ağbal’dı.

Ağbal’ın. müsteşarlığı döneminde Maliye Bakanlığı kadrolarını Milli Gençlik Vakfı ve İlim Yayma Cemiyeti’nden referans getirenleri doldurduğu da basında yer almıştı.

Ağbal son olarak Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı görevinde bulunuyordu.

Yorumlayın

Your email address will not be published.