Mossad’ın kadın ajanının Kobani ve PYD ile ilgili itirafları

Gillian Rosenberg adı ilk kez 2014 yılı Kasım ayında Kobani’de YPG (Halk Koruma Birlikleri -PYD’nin silahlı gücü ki reddetseler de PKK ile bağlantılı) saflarına katıldığı zaman duyuldu. Sonra IŞİD tarafından kaçırıldığı bildirildi, ancak bu haber doğru çıkmadı. Amma velakin Gillian Rosenberg, sırra kadem basmıştı. Nihayet Temmuz 2015’te elini kolunu sallaya sallaya İsrail’e geri döndü. İsrail yasalarına göre tutuklanması gerekiyordu; bu gerçekleşmedi. Aksine Gillian, İsrail Parlamentosu Knesset’te bile baştacı edildi. Peki kim bu Gillian Rosenberg. İşte JÖNTÜRK farkıyla Mossad’ın Nikita’sının portresi:

Önce 1990 yılında Luc Besson imzalı, başrolünde Anne Parillaud’un oynadığı Nikita (La Femme Nikita) filmiyle ilgili kısa bir hatırlatma yapalım:

Mahkum edilmiş olan suçlu Nikita, hapise gönderilmek yerine kendisine yeni bir kimlik ve tarz verilir. Gizli bir casus/kiralık katil görevini üstlenir. Yirmili yaşlarındaki bu genç kadının esas suçu uyuşturucu elde etmek için bir eczaneyi soyarlarken bir polisi öldürmesidir. Kendisine bu farklı çıkış yolunu teklif eden derin devlet örgütü Nikita’ya aslında çok farklı bir gelecek sunmuştur. Genç kadın, kendisini eğiten ve yönetenlerin baskısı altında isyankar yapısını bir kenara bırakır ve istenilen türde bir katile dönüşür. O artık çok başka biridir.

Gillian Rosenberg’in öyküsü de Nikita ile büyük benzerlikler taşıyor. Gillian (Gill, Gila) Rosenberg (Doğum adı: Gillian Chelsea Clarissa) Kanada’da 1983 yılında doğdu. Gillian’in çocukluk yılları hakkında pek fazla bilgi yok. Voncouver’de bir Musevi okuluna gittiği biliniyor. Sonrasında ise kendi beyanına göre pilotluk sertifikası almış ve teknoloji eğitimi görmüş (Bunların hepsinin yalan olduğu anlaşıldı).

gillrosenberg6
gillrosenberg7
gillrosenberg9c

Gillian Rosenberg, 2006 yılında İsrail’e Aliyah (İsrail dışındaki Musevilerin göçü) yapıyor ve askerlik başvurusunda bulunuyor. Gillian, İsrail Silahlı Kuvvetleri’nin arama, kurtarma operasyonları bölümünde görev yapıyor ve ders vermeye başlıyor. Bu durum 2008 yılına kadar sürüyor.

gillrosenberg9h
gillrosenberg9

Gillian, bu arada Mossad’da çalışmak için başvuruyor, ancak reddediliyor. Bu arada alkol ve uyuşturucu ile tanışıyor ve Tel Aviv’de “hayatımın hatası” dediği bir dolandırıcı çetesiyle tanışıyor. Çete, Gillian’dan ABD’de bazı telefonları arayıp “size piyangodan para çıktı. Bunun için şu hesaplara masraf ve vergi karşılığı olarak para yatırın” demesini istiyor. Gillian, söyleneni yapıyor ve iyi para kazanmaya başlıyor.

Bu durum böyle devam etmiyor tabii ki. FBI, dolandırıcığın İsrail’den yapıldığını tespit ediyor ve dolandırıcıların adlarını İsrail’le yetkililere bildiriyor. Gillian, 2009 yılında dolandırıcılıktan tutuklanıyor. Tutuklu kaldığı sürede İsrailli ve ABD’li görevlilerle işbirliği yapma sözü veriyor ve ABD’ye iade edilmeyi istediğini söylüyor. İsrail de Gillian’ı ABD’ye teslim ediyor.

gillrosenberg9b

Gillian, 5 yıl hapse mahkum ediliyor ve hapishaneye gönderiliyor. Cezasını çekip İsrail’e geri dönüyor ve döndükten çok kısa bir süre sonra Kobani’de YPG saflarında boy gösteriyor. Facebook hesabından önce Ürdün’den Kuzey Irak’a geçtiğini buradan da “tanıdıkları” aracılığıyla Kobani’ye geldiğini, IŞİD’e karşı savaşacağını söylüyor. Uluslararası basın organları YPG saflarındaki bu İsrail’liye büyük ilgi gösteriyor.

gillrosenberg5
gillrosenberg2
gillrosenberg4

Aradan yaklaşık 1 ay geçiyor ve Gillian Rosenberg’in Kobani’den sırra kadem bastığı haberleri geliyor. Basın organlarında Gillian’ı IŞİD’in kaçırdığı yazılıp çiziliyor. Bu arada Gillian, sosyal medya hesapları üzerinden kaçırılmadığını, iyi olduğunu belirtiyor ama nerede olduğunu söylemiyor.

Ta ki Temmuz 2015’e kadar.

Evet Gillian Rosenberg, Temmuz ayı ortalarında İsrail’de ortaya çıkıyor. İzinsiz düşman ülke topraklarına gitmenin suç sayıldığı İsrail’de, Mossad tarafından kısa bir sorguya çekiliyor ve sonra serbest bırakılıyor. Knesset’te basın toplantısı düzenleyen Gillian Rosenberg, Kobani’den Irak’a geçtiğini ve orada yine IŞİD’e karşı Hristiyan milislerden oluşan Dwekh Nawsha’da savaştığını söylüyor.

gillrosenberg9g
Hristiyan milis grubu Dwekh Nawsha saflarında

Uluslararası basında bu arada Gillian Rosenber’le ilgili Dwekh Nawsha üyelerinin görüşleri yayınlanıyor. Onlara göre Gillian Rosenberg, tam bir profesyonel savaşçı.

Her ne kadar resmi bir açıklama yapılmasa da edindiğimiz bilgiler Gillian Rosenberg’in bir MOSSAD ajanı olduğunu ortaya koyuyor.

JÖNTÜRK’e bilgi veren bir kaynak, Gillian’ın geri döndükten sonra Mossad’a özellikle Kobani ve Irak’taki IŞİD karşıtı yapılanma ilgili çok önemli bilgiler verdiğini belirterek şunları söylüyor:

Gillian, PYD ve YPG’nin üzerindeki İran etkisi ile ilgili çok önemli bilgiler verdi. Suriye’nin kuzeyindeki Kürt yapılanması İran’ın etkisiyle Suriye yönetimine karşı tek kurşun bile atmıyor. Bu durumun çok iyi analiz edilmesi gerekiyor.

(Burada bir katkı da bizden. JÖNTÜRK, Haziran ayı sonunda İsrail Başbakanı Netanyahu’nun “Kuzey Suriye’deki Kürtler desteklenecek” emri verdiğini yazmıştı. TIKLAYIN.)

gillrosenberg9f
gillrosenberg9e
Gillian’ın Temmuz 2015 fotoğrafları

Bakalım Gillian bundan sonra nerelerde boy gösterecek.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir