Mossad’ın ex başkanı Yossi Cohen’den şok itiraflar

Yossi Cohen, Mossad Başkanlığı görevini 1 Haziran’da David Barnea’ya (Dedi olarak bilinir) bırakıp emekliye ayrılmıştı.

Cohen, İsrail’in kanal 12 televizyonunda Ilana Dayan’ın sorularını yanıtladı ve görev yaptığı dönemle ilgili şok ifşaatlarda bulundu.

Yossi Cohen, İran’ın Natanz nükleer tesislerine yönelik olarak Mossad’ın giriştiği sabotaj eylemlerini anlatırken, “Emir verilseydi İran’ın tüm nükleer tesislerini yerin altına gönderecek kadar o tesislerle ilgili bilgi sahibiydik. Yapılan operasyonlar da İran’a ‘Biz olduğumuz müddetçe nükleer silaha sahip olamazsın’ mesajı vermekti” diye konuştu.

Natanz nükleer tesisleri

Cohen, İran nükleer programının “babası” olarak bilinen ve Kasım 2020’de Tahran yakınlarında uğradığı saldırı sonucu hayatını kaybeden Mohsen Fakhrizadeh ile ilgili olarak da suikastin arkasında Mossad’ın olduğunu doğruladı ve “Zaten bu şahıs yıllardır Mossad’ın takibindeydi” dedi.

Mohsen Fakhrizadeh, Tahran yakınlarında aracının içinde öldürülmüştü

Cohen, İran’ın tüm gizli nükleer sırlarının bulunduğu Tahran’daki bir askeri depoya 2018 yılı ocak ayı başlarında yapılan Mossad operasyonunun da detaylarını anlattı. Ajanlarının o depoya girerek 7 saat kaldığını ve kasalardaki tüm nükleer bilgileri çaldığını söyledi.

İran’ın gizli nükleer bilgilerinin çalındığı kasalar

Eski Mossad Başkanı Cohen, Mossad’ın potansiyel İsrail düşmanlarının ortadan kaldırılmasına yönelik düzenlediği operasyonlarla ilgili olarak şunları söyledi:

“İsrail halkına tehdit oluşturuyorsa ortadan kaldırılır. Bu tür kişilere önce bir uyarı gönderilir. Bulunduğu pozisyondan ve yetkilerinden vazgeçmesi istenir. Yani “reddedemeyeceği bir teklif” sunulur. Eğer uyarımızı ciddiye alırsa, bulunduğu pozisyondan uzaklaşır ve hedefimiz olmaktan çıkar. Yoksa gereken yapılır…”

Cohen Hamas ile ilgili olarak da, “Katar’dan Hamas’ın egemenliğindeki bölgelere milyonlarca doların akıtılmasında insani yardım amaçlı olduğu düşüncesiyle bizzat katkı sağladım. Fakat, niyetin başka olduğu daha sonra ortaya çıktı. Bu konuda yanıldım” dedi.

Yossi Cohen, 37 yıllık Mossad kariyerinde onlarca farklı ülkenin pasaportunu taşıdığını, Netanyahu’yu canı gönülden desteklediğini ve şu an için olmasa da gelecekte başbakanlık görevine gelmek için çalışabileceğini söyledi.

Yossi Cohen (59), ortodoks bir aileden geliyor (ki Mossad’da çok nadir yükselebiliyorlar), evli ve dört çocuklu.

Yorumlayın

Your email address will not be published.