Mossad’dan Tahran’da kritik suikast! Türkiye’ye mesaj mı?

İran’ın gizli nükleer programının başındaki nükleer fizikçi Muhsin Fahrizade, Tahran’da öldürüldü.

Tahran’ın Abserd bölgesinde Fahrizade’nin korumalarıyla birlikte bulunduğu araca önce bombalı saldırıda bulunuldu. Saldırganlar daha sonra aracı otomatik silahlarla yaylım ateşine tuttu.

Fahrizade kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

Saldırı sonrasında İran’dan yapılan resmi açıklamalarda, suikastin sorumlusu olarak İsrail gösterildi.

Ülkenin nükleer programının mimarı olarak tanınan Muhsin Fahrizade’nin adı İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’nun Mayıs 2018’de İran nükleer programı hakkında yaptığı sunumda özellikle belirtilmişti.

Netanyahu, suikastle ilgili bilgi verirken

Gelelim suikastın Türkiye’ye yönelik mesajına…

İsrail’de başta Mossad Başkanı Yossi Cohen olmak üzere istihbarat yetkilileri, son aylarda Türkiye’nin bölgede İran’dan daha büyük bir tehdit oluşturduğu yolunda ardı ardına açıklamalarda bulunuyorlardı.

Türkiye’nin nükleer güç olma yolunda attığı adımların, “oluşturduğu tehdidin” en önemli unsurlarından biri olduğu İsrail istihbarat çevrelerinde yüksek sesle dile getiriliyordu.

JÖNTÜRK’e bilgi veren istihbarat kaynakları, Mossad’ın Tahran’daki son suikastının, Türkiye’ye de mesaj niteliği taşıdığı görüşündeler.

Bizden durumu aktarması, sizden yorumlaması…

Ha bu arada suikastın İran’la nükleer görüşmeleri yeniden başlatmayı düşünen ABD’nin seçilmiş başkanı Joe Biden’a da bir mesaj olduğu yolunda da yorumlar yapılıyor..

Dedik ya, bu suikast çok kritik…

Yorumlayın

Your email address will not be published.