Mossad, Barzani, PKK ve Türkiye

/

Yukarıdaki fotoğrafa dikkatle bakın! Ortada Molla Mustafa Barzani, sağda oğlu İdris Barzani ve en solda da  MOSSAD ajanı Sagi Chori…

Tayyip Erdoğan’ın yakın ilgisine mazhar olan Barzani ailesinin tamamen MOSSAD’ın kontrolünde adımlar attığı ortaya çıktı. İşte JÖNTÜRK farkıyla detaylar:

PKK’nın Kuzey Irak’taki faaliyetlerini nasıl gerçekleştirdiğine ilişkin yıllardır bir sürü senaryo yazıldı.  Terör örgütünün Kuzey Irak’taki desteğini nereden aldığı sorusunun yanıtı ise hâlâ yanıtlanamadı.  Kimileri Suriye’yi, kimileri İran’ı, kimileri Rusya’yı, kimileri ABD’yi kimileri ise Avrupalı devletleri bu işten sorumlu tutuyor.

Şöyle dikkatle bakıldığında ise ortaya MOSSAD, Kuzey Irak yönetimi ve dolayısıyla terör örgütü PKK’yı içine alan bir sarmal çıkıyor.

Bu sarmalın nasıl oluştuğu konusunda en sıcak bilgileri ise bir MOSSAD ajanı olan Sagi Chori  (Yukarıdaki resimde soldaki şahıs. Sonra İsrail ordusunda komutanlığa yükseldi) veriyor. Bakın Chori, nelerden bahsediyor:

“İsrail, Kuzey Irak’taki Kürtlere ilk desteği 1966 yılında vermeye başladı. O dönem MOSSAD adına çalışıyordum. Beni Kürt komutanlara eğiti vermem için Kürdistan’a gönderdiler

Bölgeye yalnız gittim. Orada Barzani’nin ofisinde Haji Omaran, Daived Cron ve ismini hatırlamadığım bir MOSSAD ajanı ile buluştum. Burada Molla Mustafa, İdris ve Mesut Barzani’nin konuğu olarak kaldım. Kürtçe ve Arapça bilmediğim için bir tercüman vasıtasıyla konuştuk. Bu ziyaretin ardından Tahran’a geçtim. Burada da Kürt komutanlara eğitim verrdim. Sonra Şah istemedi ve sözkonusu komutanları İsrail’e götürüp orada eğittik.

Verdiğimiz eğitim, “az kişiyle büyük güçlere karşı savaş” eğitimiydi.

Daha sonra tekrar Irak’a geçtim. Kürt askerlerle birlikte verdiğimiz eğitim çerçevesinde Irak’ta savaşmaya başladık. Barzani ile hergün görüşüyorduk. Verdiğim teknikler sayesinde büyük ordulara karşı az kişiyle nasıl başarılı olabileceklerini öğrendiler. 1966 yılının sonunda ise İsrail’e geri döndüm. Döndükten sonra Barzani’nin el yazısı ile bana mektup gönderdiğini görünce çok sevindim.”

Chori’nin üç yıl öncesine kadar PKK’yı terör örgütü saymayan ve Türkiye’nin bağımsız Kürt devleti fikrine alışması gerektiğin söyleyen Barzani’ye verdiği ‘az kişiyle büyük ordulara karşı savaş’ eğitimi, PKK’nın kullandığı saldırı tekniğine benzerliği ile dikkat çekiyor.

Şimdi, Kuzey Irak’taki kara harekatıyla ilgili bilgiler Barzani aracılığıyla MOSSAD’a gitmiş midir gitmemiş midir? Eğer gittiyse, kara harekatının hedeflediği bölgelerde PKK’lı terörist kalmış mıdır, kalmamış mıdır?

Bu sorular çok bilinmeyenli denklemler eşliğinde yanıt bekliyor.

Bu yazı da, bizden Erdoğan’a Mesut Barzani ile yapacağı yüzyüze görüşme öncesinde bir bilgi niteliği taşıyor.

Bizden aktarması…

Yorumlayın

Your email address will not be published.