MİT’te yakılan cihad istihbaratı belgeleri!

MİT’te durumlar karışık. Teşkilat içinde karşıt taraflar arasındaki çekişme bir yanda, okkalı bir belgeler savaşı diğer yanda…

Edindiğimiz bilgilere göre, MİT, terör örgütü IŞİD ve Suriye ile Irak’ta savaşan cihadcı gruplarla ilgili bazı kritik “cihat istihbaratı” (JIINT) bilgilerini ABD Boston merkezli özel bir şirketten alıyordu.

Söz konusu şirkete örtülü ödenekten yapılan ödemeleri gösteren belgeler, “usul gereği” yakılıyordu. Fakaaat, Hakan Fidan’ın milletvekilliği için müsteşarlık görevinden istifası sürecinde MİT içindeki “bilek güreşi”nin taraflarından bir grup tarafından bazı ödeme belgeleri kopyalandı.

…Ve bu belgeler şu an özellikle MİT müsteşarlığına kendilerine yakın ismi getirmek isteyenler tarafından bir silah olarak kullanılıyor.

Peki kim gelecek MİT Müsteşarlığı’na?

musa1

Şu an görevi vekaleten yürüten İsmail Hakkı Musa’nın şansı hemen hemen yok gibi. Aslında Musa, MİT içinde özellikle IŞİD konusunda en fazla bilgiye sahip isimlerin başında geliyor. Buna karşın, Erdoğan ve saz arkadaşlarının “Barış Süreci”ndeki muhatabı PKK ve ona yakın çevreler tarafından istenmiyor.

 

Gelelim Muhammed Dervişoğlu’na…

dervisoglu1Eski MİT’çi yeni Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarı Dervişoğlu’na Erdoğan’ın pek sıcak bakmadığı söyleniyor. PKK ile yürütülen görüşmelerin en önemli sac ayaklarından biri olan Dervişoğlu, aynı zamanda adının karıştığı yolsuzluklar nedeniyle de MİT’te birleştirici olarak görülmüyor.

 

 

kilic1

Erdoğan’ın kafasındaki ismin Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç olduğu yazılıp çiziliyor. Fakaat, bu isme de Davutoğlu ile yaptığı ittifakla Erdoğan’ın şimşeklerini üzerine çeken Hakan Fidan’ın karşı olduğu kulislerde fısıldanıyor.

 

 

Bu arada adı geçen adayların dışında “sürpriz” bir ismin MİT Müsteşarlığı görevine atanmasını kuvvetli bir ihtimal olarak görenlerin sayısı da hiç küçümsenecek gibi değil (yeniden Hakan Fidan mesela)…

Bakalım kim kim bileğini bükecek?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir