MİT’te ihbarlar birer sansar, bir telefondan diğerine atlar

MİT’te çok ilginç gelişmeler yaşanıyor. MİT’teki paralel yapılanmanın temizlenmesine yönelik girişimler bir türlü istenen sonucu vermiyor. Bunda da teşkilat içindeki her grubun elinde karşıtlarıyla ilgili bilgi ve belgelerin olması büyük etken. İşte detaylar:

İstihbaratçı, istihratçının kurdudur deyip başlayalım.

MİT’in paralel yapı unsurlarından temizlenmesine yönelik operasyonlar için 2014 yılı başlarında düğmeye basılmıştı. Gülen cemaatinin MİT imamı olarak bilinen Murat Karabulut’un Şubat 2014’te yurt dışına kaçmasından ve 2016’daki darbe kalkışmasından sonra hız verilen operasyonlarda bugüne kadar yüzlerce teşkilat personeli kızağa çekildi ve/veya haklarında tenzil-i rütbe işlemi yapıldı.

Buna karşın, üst düzey teşkilat elemanlarına bir türlü dokunulamadı.

Erdoğan’ın MİT’teki FETÖ unsurlarının temizlenmesine yönelik ısrarı ile Fidan “temizlik” için yakın çalışma arkadaşlarını görevlendirdi.

Böyle yapıldı yapılmasına da, asıllı asılsız ihbarlar nedeniyle at izi it izine karıştı teşkilatta.

Sonuçta ortada teşkilatta tarafların birbirine  diş geçiremediği bir durum ortaya çıktı.

Bunda da yazının girişinde belirttiğimiz üzre, tarafların ellerinde birbirleriyle ilgili olarak tuttukları bilgi ve belgelerin payı büyük.

Ha, hem Fidan ve ekibine hem de paralel yapı unsurlarına karşı Atatürk ilke ve inkılaplarına sıkı sıkıya bağlı bir grubun büyük bir direnç gösterdiğini de belirtelim.

Bu gruba bağlı olanlar, MİT’in Erdoğan ya da başkaları tarafından siyasallaştırılmasına karşı çıkıyorlar.

Yorumlayın

Your email address will not be published.