MIT’den “sosyal mesafe” uyarısı: 1 değil 8 metre

ABD’nin en önemli eğitim kurumlarından Massachusetts Institute of Technology (MIT) araştırmacılarından Mydia Bourouiba, koronovirüs önlemleri arasında önemli bir yer tutan “sosyal mesafe”yle ilgili olarak ezberbozan bir makale yayımladı.

Amerikan Tıp Derneği Dergisi’nde (Journal of the American Medical Association) yayınlanan makalesinde Bourouiba, virüsün 1.5 metre gidebileceğine dair tahminin 1930’lardan kalma teknik ve modellemelerle yapıldığını iddia etti ve şu görüşleri savundu:

Patojenik partikül ve damlacıklar, boyutlarına bakılmaksızın 8 metreye kadar ilerleyebilir.

Çin’de yapılan araştırmalarda virüs parçacıkları, Kovid-19 hastalarının hastane odasındaki havalandırma sisteminde bile bulundu.

Şu an hazırlanan koronavirüs rehberlerinin çok basitleştirilmiş olmasından ve müdahalenin etkisini azaltacağından korkuyorum.

ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Direktörü Anthony Fauci ise Mydia Bourouiba’nın bu görüşlerine karşı çıkarak şunları söyledi:

Bu araştırma korkunç bir şekilde yanlış yönlendiriyor. Kusura bakmayın ama bu araştırmanın yanlış yönlendirmesi beni çok rahatsız etti. Virüsün bu kadar uzak bir mesafeye gitmesi için çok ama çok güçlü bir şekilde hapşırmak ve öksürmek gerekir. Akademisyenin uyguladığı modelleme pratik değil.

Yorumlayın

Your email address will not be published.