MI6 Başkanı Moore, apar topar Ankara’ya neden gitti?

İngiliz Dış İstihbarat Servisi MI6’in patronu Richard Moore, Ankara’ya sürpriz bir ziyarette bulundu ve MİT Başkanı Hakan Fidan’ı bypass ederek Beştepe’de Erdoğan’ın sözcüsü İbrahim Kalın ile görüştü.

Görüşmede başta Karabağ olmak üzere Doğu Akdeniz ve Libya konularının görüşüldüğü bildirildi.

JÖNTÜRK’ün edindiği bilgilere göre, ana dili gibi Türkçe konuşan İngiltere’nin Ankara Büyükelçiliği görevinde de bulunan Richard Moore’un çantasında resmi olarak görüşüldüğü açıklanan konuların yanı sıra Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan istifa eden Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak ile de ilgili bir rapor bulunuyordu.

Rapor, Berat Albayrak’ın Enerji Bakanlığı yaptığı döneme atıfta bulunuyor

MI6, bu raporunda Damat Berat Albayrak’ı Kuzey Irak petrolleriyle ilişkilendiriyor ve bu konuda oynadığı role şöyle dikkat çekiyor:

“Berat Albayrak Ankara ile Erbil arasındaki enerji ilişkilerinde anahtar rol oynadı ve bundan hep ekonomik hem de politik olarak yarar sağladı. Enerji Bakanlığı ünvanı, Kuzey Irak enerji sektöründe etkisini daha da güçlendirdi. Bu güç ve Erdoğan ile akrabalık ilişkisi, kendisini Tayyip Erdoğan’ın halefi durumuna getirdi. ”

Besides the case of Petoil, which has ultimately fallen under the economic sphere of influence of businessmen with strong ties to Erdogan, the other Turkish companies have members with direct political, economic or blood ties to Erdogan. Berat Albayrak, for example, has played a key role in the Ankara-Erbil energy relations, benefiting economically and politically. His ministerial role has further upgraded his presence in the KRG energy sector, and his familial ties with Erdogan make him a potential successor to Turkey’s President, and therefore an enduring power player in these energy relations.

Raporda, Albayrak’ın Kuzey Irak’taki ilişki ağının, KDP ile bağları güçlü Kürt ailelerine de kapı açtığı belirtiliyor ve buna örnek olarak da PetroTrans şirketinin başına getirilen Muhsin Nezir’in yükselişi gösteriliyor.

Additionally, Albayrak’s network in the KRG has also been a crucial factor in the development of these relations, and has allowed Kurdish families with strong ties to the KDP to benefit from these deals as well. This is the case of Mushin Nezir, who is present in the Turkish energy company, PetroTrans.

Moore’un, bu raporu Kalın ile görüşüp görüşmediği bilinmiyor.

Bu arada İbrahim Kalın’ın MİT’in başına getirileceği de istihbarat kulislerinin önemli gündem maddelerinden.

Notunu biz buraya düşelim de…

Yorumlayın

Your email address will not be published.