Melih Bulu sana güle güle… Görevden alındığına uzun süre inanamadı (Belki AKP’den milletvekili yapılır:-)

3 dakikalık okuma

AKP-MHP’li cumhurun başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğüne atanan Melih Bulu, bir gece yarısı kararnamesiyle görevden alındı.

Melih Bulu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 1 Ocak 2021 tarihli kararnamesi ile Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü görevine getirilmişti. Karar, 1 Ocak’ta Resmi Gazete yayını yapılmadığından ötürü 2 Ocak 2021’de Resmi Gazete’de yayımlanmıştı.

Bulu’nun göreve atanmasının ardından, rektörün seçimle belirlenmesini isteyen öğrenci ve akademisyenler Boğaziçi Üniversitesi’nde protesto gösterileri düzenlenmeye başlamıştı. Protestolar o günden bu yana sürüyordu.

“Kayyum Rektör” olarak ünlenen Melih Bulu, görevden alındığına ilişkin haberlere resmi gazeteye rağmen uzun süre inanamadı.

Bulu, Instagram hesabındaki hikayesinde önce “Yalan Haber İstilası” yazan bir görsel paylaştı.

Bir süre sonra bu hikayeyi sildi.

Daha sonra bir hikaye daha yayımladı ve görevden alındığına ilişkin haberleri bir kez daha yalanladı.

Tabii kısa süre sonra bu hikayesini de sildi.

Melih Bulu kimdir?

17 Ocak 2020’de Haliç Üniversitesi rektörlüğüne atan Bulu, bu görevde bir yılı dolmadan Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğüne atandı.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden 1992 yılında mezun olan Bulu, Yüksek Lisans ve Doktora eğitimini Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nde yaptı.

Haliç Üniversitesi’nde yer alan özgeçmişine göre, TUSAŞ’da proje mühendisi olarak CASA, Atak Helikopter ve F-16 programlarında çalıştı.

Bulu 2009 yılında tam zamanlı olarak başladığı akademik kariyerinde İstinye Üniversitesi’nin de kurucu rektörlüğü görevini yaptı. Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğü Bulu’nun bu seviyede üçüncü göreviydi.

Bulu’nun asıl tartışma yaratan kariyeri ise siyasi alanda oldu. 2002’de AKP Sarıyer ilçe teşkilatı kurucusu olan Bulu, 2015’te AKP İstanbul Milletvekili Aday Adayı olarak seçimlere katıldı.

Yorumlayın

Your email address will not be published.