Mehmet Eymür, MİT, Adil Öksüz, Hakan Fidan…

/

9 Mart 1971 darbe teşebbüsünden sonra MİT’te Hiram Abas’la birlikte Ziverbey’de 1. Ordu Komutanı Orgeneral Faik Türün’ün emrinde çalışan, Kızıldere ve Ulaş Bardakçı’nın öldürüldüğü operasyonlara katılan MİT Kontrterör Dairesi eski başkanı Mehmet Eymür, Halk Tv’de Yavuz Oghan’ın programında canlı yayına katıldı.

MİT Kontrterör Dairesi eski başkanı Mehmet Eymür, Halktv’de katıldığı programda Adil Öksüz’ün kesinlikle Türkiye’de olduğunu söyledi. MİT Başkanı Hakan Fidan’ı ağır biçimde eleştiren Eymür Adil Öksüz’ün MİT’in adamı olduğunu ima ederek, böyleyse yurt dışında kesinlikle değildir; yurt içindedir” ifadesini kullandı.

Mehmet Eymür bu iddiaları ciddiye aldığını söyledi. Kayıp olması çok dikkat çekici değil mi diye sordu, Öksüz’ün yurt dışında olamayacağını söyledi.

“Kayıp olması çok dikkat çekici değil mi? Hayatta mı değil mi onu da bilmiyoruz. Ama yurt dışında değildir onu kesinlikle söyleyebilirim. Çünkü konuşabilir yurt dışında olursa orada, yani muhtemelen yaşamıyor olabilir.

Adil Öksüz 15 Temmuz’da darbenin hemen sabahında Mürted hava üssünün civarında jandarma tarafından yakalanmış, mahkemeye çıkartılmış ve sonra da salıverilmişti. Üstelik üstünden çıkan GPS cihazı da iade edilerek. Sonrasında yapılan bütün araştırmalara rağmen Öksüz’ün izine ne yurt içinde ne de yurt dışında ulaşılmıştır.

Eymür MİT Başkanı Hakan Fidan için ise, “Yanlış bir tayin. Orada emekli albaylar filan var. Hakan Fidan MİT’ten başka yerlerde yabancı yerlerde çalışmış. Ankara Avusturya sefaretinde iki yıl çalıştı. Doğru bir şey değil. Asker sivil önemli değil MİT’in içinden olmalı müsteşar. Olmayacak şeyler yapıyor. Paris katliamını MİT’in içindeki muhalif kanat yaptı diyor. MİT müsteşarı kendi altındaki adamı böyle diyebilir mi?” sözlerini kullandı.

Yavuz Oghan’ın “Suriye’de önemli operasyonlar yapıyor ama MİT…” sorusunu, “Başarılı değil. PKK’nin eline olan MİT’çi var iki tane. Öldürüldü mü ne oldu? Türkiye onların olduğu yeri bombalıyor” diye yorumladı.

Yorumlayın

Your email address will not be published.