Mali’deki darbenin arkasında Türkiye ve “Karakurtlar” mı var?

Rus istihbaratına göre evet…

Bilindiği üzre Fransa etkisinin epey güçlü olduğu Mali’de Cumhurbaşkanı İbrahim Boubacar Keita, askeri darbe ile devrildi.

İbrahim Boubacar Keita

Keita ile birlikte Başbakan Boubou Cisse de darbeciler tarafından tutuklandı.

Keita, tutuklanıp götürülürken

Rus istihbarat kaynaklarına göre, darbenin arkasında Türkiye var. Türk istihbarat birimlerinin aylardır Mali’de çalışmalar yaptığına dikkat çeken Rus istihbarat kaynakları, Türkiye’nin darbe ile Doğu Akdeniz ve Libya başta olmak üzere birçok konuda karşı karşıya kaldığı Fransa’ya ders verdiği görüşündeler.

Darbeye halktan destek

Aynı kaynaklar, darbenin geniş halk yığınları tarafından desteklenmesinde de Mali’de birkaç aydır yoğun propaganda faaliyetleri ile dikkat çeken ve kendilerine “Karakurtlar” (Bozkurtlar’dan esinlenilmiş) diyen bir grubun etkili olduğunu ileri sürüyorlar.

Karakurtlar’ın amblemi

Dünyanın en önemli altın kaynaklarından biri olan Mali’de, bir yıldan fazla süredir ekonomik koşulların kötülüğü nedeniyle Keita ve yönetim aleyhinde gösteriler yapılıyordu.

Darbenin Mali ordusunda dört subay tarafından organize edildiği ve bunların başındaki ismin de Albay Sadio Kamara olduğu gelen haberler arasında.

Albay Sadio Kamara

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir