Libya’da Türk-ABD istihbaratlarının “Panthir” dalaşı ve sonuçta…

2 dakikalık okuma

JÖNTÜRK klavyeleri haber bombardımanını sürdürüyor. Sırada şimdi de Libya’da Türk ve ABD askeri istihbarat birimleri arasında yaşanan kritik gelişmeler var.

Libya’nın kuzeybatısındaki Vatiyye Hava Üssü Mayıs 2020’de isyancı Hafter güçlerin elinden Türkiye’nin desteğiyle Ulusal Mutabakat Hükümeti güçlerinin eline geçmişti.

Vatiyye Hava Üssü, Türkiye’nin desteğiyle Hafter güçlerinden alınmıştı

Vatiyye’de bulunan ve Hafter’e Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) tarafından verilmiş olan Rus yapımı Pantsir hava savunma sistemleri de bulunuyordu.

Fakaaat, her nasılsa üssün ele geçirilmesinin ardından Panthir’ler sırra kadem basıyordu; ta ki ABD istihbarat birimleri hava savunma sistemlerinin Zaviye’deki yerel bir milis teşkilatının elinde olduğunu bulana kadar.

Milislere IŞİD ile çok yakın ilişkisi olduğu bilinen Mohamed Bahroun liderlik ediyordu ve ABD Panthir’lerin terör örgütünün eline geçmesinden endişe ediyordu.

İşte bu noktada ABD askeri istihbaratı ile Türk muhatapları arasında yoğun bir görüşme trafiği yaşanıyordu.

ABD askeri istihbarat yetkilileri, Türk yetkililerden Panthir’lerin Mohamed Bahroun’un elinden alınması için etkisini kullanmasını yoksa bunların IŞİD’in eline geçmemesi için gerekirse güç kullanılacağı tehdidinde bulunuyorlardı.

Sıkı görüşmeler ve pazarlıklar sonucu Türk askeri istihbaratı, Mohamed Bahroun’u ikna ediyor ve Panthir’ler Trablus’taki Mitiga Havaalanı’na gönderiliyordu (Win-win durumu).

İstihbarat dalaşı sonuçta anlaşmaya dönüşüyor ve iki taraf, Rus hava savunma sistemlerinin, Ankara’da ortak olarak incelenmesinde anlaşıyordu.

…Ve Almanya’dan havalanan C-17 Globemaster ABD kargo uçağı Mitiga Havaalanı’ndaki Panthir’leri alıp Ankara’ya götürüyordu.

Mitiga Havaalanı

Panthir’ler şu an Ankara’da Türk ve ABD’li uzmanlar tarafından inceleniyor.

Bizden aktarması…

Yorumlayın

Your email address will not be published.