Lazkiye istihbaratı Türkiye’den gitmiş

Suriye’nin Lazkiye kentindeki Rusya’dan gönderilen Yakhont SS-N-26 füzelerinin bulunduğu depolara yapılan saldırı tam anlamıyla faili meçhul (İsrail de 16 Temmuz’da saldırıyla ilişkisi olduğuna ilişkin haberleri yalanladı).  Hal böyleyken, saldırının istihbaratının Türkiye üzerinden gittiğinin ise faili belli oldu.

Bilindiği üzre 5 Temmuz’da Suriye’nin Lazkiye kentindeki askeri depolarda patlamalar meydana gelmiş ve Rusya’dan Esad yönetimine gönderilen Yakhont SS-N-26 füzelerinin tahrip edildiği açıklanmıştı.

ABD basınında saldırının faili olarak İsrail’e işaret edilmiş ve Rus füzelerinin Esad tarafından Hizbullah’a gönderilme ihtimali üzerine tahrip edildiği yönünde haberler çıkmıştı.

Bu haberler üzerine saldırının içeriği konusunda iki senaryo ortaya atılmıştı. Bunlardan birincisine göre İsrail uçakları Türkiye’deki bir hava üssünden havalanıp Lazkiye’yi vurmuştu. İkincisine göre ise yine İsrail Akdeniz’deki bir denizaltıdan ateşlediği Scud füzeleri ile hedefi vurmuştu.

İsrail’in bu arada suskun kalması da senaryo üzerine senaryo yazılmasına neden olmuştu.

İsrail Savunma Bakanı Moshe Yaalon, 16 Temmuz’da bir açıklama yaparak, saldırıyla ülkesini ilişkilendiren tüm haberleri yalanladı. Böylece Lazkiye saldırısı faili meçhul oldu.

Diğer taraftan Lazkiye ile ilgili istihbaratın Türkiye üzerinden gittiğine ilişkin iddialar giderek güçleniyor.

JÖNTÜRK’ün edindiği bilgilere göre Haziran ayı sonunda Özgür Suriye Ordusu’nun Türkiye’de bulunan üst düzey komutanlarından Malik el-Kürdi, Türk istihbaratı ile temasa geçerek ABD’nin Ankara’daki askeri ataşesiyle görüşmek istediğini ve Lazkiye ile ilgili çok önemli bir bilgi paylaşacağını söyledi.

Lazkiye’deki askeri üste hala görev yapan arkadaşlarından edindiğini söylediği bu bilgi Yakhont SS-N-26 füzeleriyle ilgiliydi ve Türk askeri istihbarat yetkilisinin girişimleriyle el-Kürdi, ABD askeri ataşesiyle Ankara’da görüştü ve elindeki bilgileri iletti.

Bu görüşmeden bir hafta sonra da Lazkiye’ye saldırı gerçekleşti.

Yorumlayın

Your email address will not be published.