Kripto tosuncuktan 2 milyar dolarlık vurgun! Çavuşoğlu da para kaptırdı mı, yoksa…?

Türkiye kripto piyasasında şok! Piyasalar, kripto para borsası Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer’in yaklaşık 2 milyar dolarla (kripto varlık) yurdışına kaçtığı haberiyle çalkalanıyor.

Yaklaşık 400 bin kişinin hesabının bulunduğu Thodex’in para transferlerinde sorun yaşanıyordu. Bunun ardından Thodex, internet sitesini kapattı ve yatırımcıların hesaplarına ulaşımları kesildi.

Mağdur kriptocular, paralarını kurtarmak için uğraşırken bu kez de Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer’in tüm sosyal medya hesaplarını kapartarak yurtdışına kaçtığı haberleri ile panik daha da büyüdü.

Mağdurların avukatlarından Oğuz Evren Kılıç, Thodex’in kurucusu olan Koinex adlı şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Fatih Özer’in 21 Nisan saat 18’de İstanbul Havalimanı’ndan yurtdışına çıkış yaptığını tespit ettiklerini kaydetti.

Thodex’in aylık 100 milyar liralık yani yaklaşık 12 milyar dolarlık işlem hacmi olduğu belirtiliyor. Faruk Fatih Özer’in “buharlaştırdığı” miktarın ise 2 milyar civarında olduğu iddia ediliyor.

Rakam doğruysa bu Türkiye’de yaşanan en büyük dolandırıcılık vakası oluyor (Çiftlik Bank’ta “Tosuncuk”, 1,5 milyar dolar götürmüştü).

Bu arada Faruk Fatih Özer’in Dışişleri Bakanlığı makamında Bakan Mevlüt Çavuşoğlu ile çekilmiş bir fotoğrafı da sosyal medyada paylaşım rekorları kırıyor.

Çavuşoğlu’na sormak gerekiyor:

Kendisi de Faruk Fatih Özer vasıtasıyla kripto para yatırımı mı yaptı, yoksa işin içinde başka çapanoğlu mu var?

JÖNTÜRK daha birkaç gün önce Türkiye’deki kripto para çılgınlığına dikkat çekmiş ve sistemin büyük bir kesim için riskler barındırdığına işaret etmişti (TIKLAYIN).

Mankenler, Porsche kampanyası, Elon Musk

Faruk Fatih Özer, geçen yıl sonunda büyük bir reklam kampanyasına girişti. Thodex’in Porsche otomobil vereceği Pınar Deniz, Mine Tugay, Bahar Şahin, Simge, Zeynep Demirel, Özge Ulusoy, Deren Talu ve Ebru Şallı’ya kırmızı elbiseler giydirilerek duyuruldu:

Thodex, bir süre önce özellikle Elon Musk’ın paylaşımlarıyla (şaka olarak başladı) tavan yapan Dogecoin kripto parasından 2 milyon TL’lik dağıtım yapacağını da duyurmuştu.

…Ve Thodex’in portföyünün yüzde 50’den fazlasını  Musk’ın paylaşımlarıyla birlikte 4 gün içinde yüzde 600 artış gösteren Dogecoin oluşturdu. Bunun sonucunda da Thodex günlük 1.3 milyar dolarlık işlem hacmine ulaştı.

Öte yandan üç yıllık geçmişi olan Thodex’in ilk yıllarında da Faruk Fatih Özer’in özellikle TGRT televizyonunda yatırımcı toplamak ve kripto para yatırımını övmek için sık sık ekrana çıktığı (çıkarıldığı) da arşivlerde tazeliğini koruyor:

Yorumlayın

Your email address will not be published.