Kızılay’ın 8 milyon $ gönderdiği Türken Vakfı’nın Ali-Cengiz oyununa FBI takibi

Başkent Gaz’dan Kızılay’a 7 milyon 925 bin doların Ensar Vakfı’na verilmesi şartıyla yapılan 8 milyon dolarlık bağışın adı hiç geçmemesine rağmen ABD’deki Türken Vakfı’na gönderildiği ortaya çıkmıştı.

Türken, çocuklara taciz skandalıyla gündeme gelen Ensar ile Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın yönetimindeki Türgev vakıflarınca 2014 yılında ABD’de kuruldu.

Vakfın yönetiminde Erdoğan’ın büyük kızı Esra Erdoğan Albayrak da bulunuyor.

Esra Erdoğan (soldan dördüncü) babasının da katıldığı New York’taki Turken toplantısında

JÖNTÜRK’ün edindiği bilgilere göre, kâr amacı gütmeyen kuruluş olarak ticaret siciline kaydedilen Türken’in 2014 yılında hiçbir geliri (bağışlardan falan) olmamasına rağmen, bir emlak alımında bulunması FBI’ın dikkatini çekti.

İşte Türken Vakfı’nın, 2 Brighton 10 Court Brooklyn NY adresinde 1 milyon 300 bin lira ödeyerek aldığı emlağın tapu belgesi:

Türken Vakfı, bu alım sırasında adresini 45 Rockefeller Plaza New York, NY olarak gösteriyor.

Vakıf, bu taşınmazı, 2018 yılında 1.640.000 Dolar karşılığında elinden çıkardı. İşte o emlağın satış belgesi:

Türken Vakfı’nın satış sırasında gösterdiği adres ise 1441 Broadway Suite 3017 New York NY.

İşte bu alım-satım FBI’ın dikkatini çekti. Vergi (IRS) müfettişlerinin de devreye girmesiyle özellikle Türken’e yapılan bağışlar didik didik incelenmeye başlandı.

Parayı takip eden FBI, 2015 yılında Turken’e Bilal Erdoğan’ın küçük oğlu Bilal Erdoğan’ın yönetimindeki Turgev’den (Ensar ile birlikte Turken’in kurucusu) külliyetli miktarda para gönderildiğini, bunun da kaynağının Suudi Arabistan kaynaklı bir fon olduğunu ortaya çıkardı.

Bu arada ilginçtir eski Dışişleri Bakanlığı üst düzey görevlilerinden olan ve Columbia Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapan David L. Philips’in, ABD’nin önde gelen İnternet Medya organlarından Huffington Post’ta “Mahalledeki Kurt” adlı bir incelemesi yayımlandı (FBI da bu yazıdan yararlandı).

Philips, yazısında Türken Vakfı’na yapılan bağışların şaibeli olduğuna dikkat çekiyor ve vakıf üzerinden Erdoğan ailesinin “İslami” olarak nitelendirdiği “gizli ajandası”nı sorguluyor.

Philips, bu gizli ajandanın bir tür “medrese olacak” dediği Türken Vakfı’nca Manhattan’ın göbeğinde yaptırılan yurt olduğuna işaret ediyor.

İşte Kızılay’ın paravan olarak kullanılıp Ensar Vakfı’na gönderilen 7 milyon 925 bin Doların asıl gittiği Türken Vakfı’nın New York’taki durumu.

Ha bu arada, meraklısı için vakfın son vergi bildirimini de yayımlayalım.

NOT: Vergi beyannemesi 2018 yılı için. 2019 yılını Haziran 2020’de görebileceğiz. 

Bizden durumu aktarması…

Yorumlayın

Your email address will not be published.