Kazakistan’da Türkiye-Rusya istihbarat savaşı

Sözde yakıt fiyatlarına yapılan zam nedeniyle başlayan, sonraysa kapalı kapılar ardında bir güç savaşına dönen Kazakistan’da kaos dinmiyor.

Kazakistan Devlet Başkanı Kasım Comert Tokayev’in emriyle ülkenin güçlü isimlerinden eski Ulusal Güvenlik Komitesi Başkanı (istihbarattan sorumluydu) Karim Masimov’un “vatana ihanet”ten gözaltına alınması hemen ardından da Masimov’un yardımcılarından Albay Azamet Ibrayev’in evinde ölü bulunması ülkede yaşanan kaosun en önemli kilometre taşlarını oluşturuyor.

JÖNTÜRK’ün edindiği bilgilere göre, ülkenin eski Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev’e yakınlığı ile bilinen Masimov’un tutuklanması Rus istihbaratının talebiyle gerçekleşti.

Karim Masimov

Albay brayev’in de Devlet Başkanı Tokayev’in çağrısıyla Kazakistan’a giden Rus özel birlikleri tarafından evinde öldürüldüğü bildiriliyor.

Rus istihbarat birimlerinin ayrıca Kazakistan’ın istihbarat arşivini (özellikle Masimov ve Ibrayev tarafından oluşturulan) Moskova’ya taşıdıkları da gelen haberler arasında.

Bu kaosta Türk istihbaratanın işi ne mi?

Yine edindiğimiz bilgilere göre hem Masimov hem de Ibrayev, Rus istihbaratına göre Türkiye için çalışıyorlardı ve amaçları kaostan yararlanıp Tokayev’i devirerek iktidara gelmekti.

Görünen o ki birileri açısından evdeki hesap çarşıya uymadıya da uydurulamadı.

Bizden haber vermesi.

Yorumlayın

Your email address will not be published.