Kanuni kurt adamlara karşı!

/

Yok ne yeni bir film adı ne de Muhteşem Yüzyıl’ın yeni döneminden bir bölüm… Bu, Fransız bir araştırmacının 17’inci yüzyılda yazdığı bir kitaptan alıntı. Bakın Kanuni döneminde İstanbul’da kurt adamlar nasıl fink atıyorlarmış:

Gizemcilik konusundaki kitaplarıyla tanınan Fransız yazar Roland de Villeneuve, 1542 yılında İstanbul’da sürü halinde gezen kurt adamlardan bahsediyor ve bunu da 17’inci Yüzyıl yazarı Jacques d’Autun’a dayandırıyor.

Villeneuve, d’Autun’un “L”incredulite savante et la credulite ignorante au sujet des Magiciens et des Sorciers” (Sihirbazlar ve Büyücüler Konusunda Bilimsel İnançsızlık ve Cahil Saflık” adlı 1671’de Lyon’da yayınlanmış kitabından şu alıntıyı yapıyor:

“Sultan has askerleri ile birlikte silahlanıp saraydan çıktı. Kurt adamlardan yüz elli kadarını surlarda sıkıştırdı. Fakat bunlar toplanan halkın gözleri önünde surlardan atlayıp sırra kadem bastılar.”

Sultan yani dönemin Osmanlı Padişahı Kanuni Sultan Süleyman, yazıda belirtildiği üzre işte böyle savaşmış kurt adamlarla.

Ha bu arada tarihte ilk kurt adam resminin M.Ö. 8000’li yıllarda Anadolu’da bir mağarada çizildiğini de belirtelim.

Yorumlayın

Your email address will not be published.