Kadın şeyh olur mu?

/

Phillippa de Menil, Amerikalı petrol milyarderi sanatsever ailenin, Dominique ve John de Menil’in beş çocuğunun en küçüğüydü. Alman asıllı sanat simsarı Heiner Friedrich’le evlendi. Bu evlilikten kısa bir süre sonra, 1979’da ikili Cerrahi tarikatının önemli şeyhlerinden Muzaffer Özak ile tanıştı bu tanışıklığın ardından Philippa ve Heiner müslüman oldu. Philippa de Menil, Fariha adını aldı. Şeyha Fariha günümüzde Nur Ashki Jerrahi Sufi Order’ın lideri yani şeyhi.

Muzaffer Özak

Cerrahi Tarikatı, 17. Yüzyılın sonlarında Nureddin Cerrahi tarafından kurulmuş temelleri mevlevi doktrinine dayanan, günümüzde bünyesinde Ahmet Özhan, Mazhar Alanson, Necati Şaşmaz, Ali Taran ve Cem Yılmaz gibi ünlüleri de barındırdığı bilinen sufi bir oluşum. Türkiye’deki faaliyetlerinin yanında özellikle Amerika ve Kanada’da etkili olan tarikatın dünyada yaklaşık 30.000 Türkiye’de 5.000 müridinin bulunduğu biliniyor. Yurtdışında özellikle Amerika’da cerrahiliğin yaygınlaşması Muzaffer Özak ismiyle gerçekleşiyor. Muzaffer Özak, cerrahi tarikatında Nureddin Cerrahi’den sonra  belki de ne önemli şeyhlerinden. Halifeliği ve daha sonra şeyhliği Cerrahilerin bir önceki şeyhi Fahrettin Efendi’den almıştı. Fahrettin Efendi ile tanıştıktan sonra Cerrahi olmuştu. Fahrettin Efendi’nin ölümünden sonra ise tarikatın başına geçti. Karagümrük’teki cerrahi dergahını tekrar faaliyete geçirerek  Cerrahiliği yeniden canlandıran ve popüler hale getiren isim olmuştu. Dergahın yeniden faaliyete geçmesiyle müritlerin sayısı kısa sürede arttı, müritlerin arasına çok sayıda tanınmış isimler katıldı. Dergahta aynı zamanda klasik Türk Müziği eğitimi de veriliyordu.

Muzaffer Özak’ın müzikle olan ilişkisi kendisi ve müritlerinin yurtdışına açılmasına neden oldu. Bu da ünlü neyzen Kudsi Erguner vesilesiyle gerçekleşti. Ancak 1969 yılında Karagümrük’teki dergahta Amerika’da yaşayan Prof. Tosun Bayrak’la Özak’ın tanışması ve Bayrak’ın Cerrahi tarikatına dahil olması cerrahiliğin yurtdışına açılmasındaki en önemli adımlarından oldu. Özak, Bayrak sayesinde ABD’de söz sahibi ve ünlü isimlerle tanıştı. Bu isimlerin içerisinden en önemlisi Teksaslı petrol milyarderi bir ailenin ünlü kızı Philippa de Menil’di.

Philippa ve ailesinin geçmişi beyaz saraya kadar uzanıyordu, dönemin ABD Başkanı Jimmy Carter ailenin en yakın dostları arasındaydı. Böylece Özak’a ABD’de bütün  kapılar açılıyordu. Menil ailesi sanata yatırım yapan bir aileydi. Houston’da bir bölgeyi satın alarak müze yaptırmış, müzede aileye ait her biri başyapıt niteliğinde 15.000 resim sergileniyor. Philippa de Menil, ailesi gibi sanata çok düşkündü. Bu yüzden Alman asıllı sanat simsarı Heiner Friedrich’le evlendi. Bu evlilikten kısa bir süre sonra, 1979’da ikili Muzaffer Özak ile tanıştı. Philippa ve Heiner bu tanışıklığın ardından Müslüman oldu. Philippa de Menil, Fariha adını aldı. Eşi Heiner Friedrich ise “Haydar” olmuştu.

ABD’de dervişleri Muzaffer Özak’a “Aşki” ismini takmışlardı. Özak’ın ölümünden sonra da Lex Hixon önderliğinde bir grup Cerrahi, “Nur Ashki Jerrahi Sufi Order”ı kurdu. Hixon’dan sonra bu grubun liderliğini diğer bir deyişle şeyhliğini Fariha Friedrich-Şeyha Fariha Fatima al Jerrahi üstlendi. Merkezleri de New York’taki Mesjid al Farah (Ferah Camisi) oldu.

Tosun Bayrak

Tosun Bayrak da Muzaffer Ozak’ın “hilafet” verdiği bir isimdi. Sevenlerinin tabiriyle Tosun Baba da “ The Jerrahi order of Amerika”yı kurdu. Her iki grup da Amerika kıtasının hemen her yerinde faaliyet gösteriyor. Bayrak liderliğindeki grup ABD, Kanada ve Güney Amerika kıtasında çalışmalarına devam ediyor. Şeyha Fariha ve çevresi ise ağırlıklı olarak ABD ve Meksika faaliyet alanı olarak seçmiş. Şeyha Fariha düzenli olarak sohbetler düzenleyerek müridlerine Kuran-I Kerimi anlatıyor ve yüzlerce erkek mürit de kadın şeyhin ağzından dini sohbetlerini dinliyor. Şeyha Fariha’nın sohbetlerini dileyen müritler ve sevenleri grubun internet sitesinden de indirip dinleyebiliyor.

Cerrahi tarikatının Amerika kıtasında oldukça fazla sayıda insana ulaşmasında  rol oynayan iki önemli şeyhlerinden biri kadın.  Peki kadın şeyh olur mu? sorusuna Tosun Baba’nın cevabı “Kadından olsa olsa halife olur, şeyh olmaz.

Yorumlayın

Your email address will not be published.