Joe Biden, Erdoğan zihniyetini yerden yere vurdu

9 dakikalık okuma

Her ne kadar artık topal ördek (lame duck- Obama ile birlikte görev süresi bu yıl sona erecek) olsan da geldin İstanbul’da yok Can Dündar’ın  oğluyla görüşme, yok muhalefetle biraraya gelme,  yok Kadri Gürsel’le selfie çektirme (ki Gürsel Biden’le aynı karede görünmek için yapmadığını bırakmamış), yok ifade özgürlüğü, basın üzerindeki baskılar ve İnternet erişim yasakları, akademisyenler üzerine ince mesajlar gibi adımları attın,  hem uzunu hem kısayı kelimenin tam anlamıyla ters köşeye yatırdın…

İstanbul’da sivil toplumla bir araya gelen ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, “İfade özgürlüğü temel özgürlüklerden biri. Bu özgürlükler Türk halkı için yeni değildir; onlar sizin anayasanızda vardır” dedi. Biden, Türkiye’nin bölgede örnek olmasını istediklerini vurguladı ve “Akademisyenlere soruşturma ve internete kısıtlama, sergilenmesi gereken örnekler değil” dedi.

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, İstanbul’da aralarında milletvekilleri, sivil toplum temsilcileri, gazeteciler ve tutuklu ailelerinin de bulunduğu çok sayıda kişi ve grupla özel görüşmelerde bulundu. Biden, görüşmeye annesiyle birlikte gelen Can Dündar’ın oğlu Ege’ye de, ‘babası ile gurur duyması gerektiğini’ söyledi. Biden, Türkiye’deki sorunları yakından takip ettiğini, bu konuları bir araya geleceği Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’na da ileteceğini belirtti.

Biden’ın konakladığı İstanbul Beşiktaş’taki Conrad Otel, dün sabah saatlerinden itibaren hareketliydi. Buradaki görüşmelerini yoğun güvenlik önlemleri altında yapan Biden’in görüşeceği tüm isimler ABDli yetkililer tarafından seçilmişti. Yapılan görüşmeler basına kapalıydı.

Biden’ın ilk temas kurdukları arasında öldürülen gazeteci Hrant Dink’in eşi Rakel ve kızı Delal vardı. Öldürülen Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin eşi Türkan Elçi ile de baş başa görüştü. HDP’den Leyla Zana, Ayhan Bilgen ve Altan Tan, AKP’den Galip Ensarioğlu ve Orhan Miroğlu ile CHP’den Fikri Sağlar ile Sezgin Tanrıkulu, Biden’in diğer temas kurduğu kişilerdendi. Amerikan yönetiminin 2 numarası olan Biden’ın topluca kabul ettiği bir başka grupta gazeteciler Kadri Gürsel, Aslı Aydıntaşbaş, Ceyda Karan ile Prof. Dr. Yaman Akdeniz, Anadolu Kültür Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kavala ve Dağ Medya’dan Funda Dağ vardı.

‘BABANLA GURUR DUYMALISIN’

Silivri’de tutuklu bulunan Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar’ın eşi Dilek ve oğlu Ege Dündar, Biden’la kısa bir görüşme yaptı. Görüşmenin ardından Ege Dündar, “Çok cesur bir babam olduğunu, gurur duymam gerektiğini söyledi. Gereken her şeyi yaptıklarını, basın özgürlüğü için konuşmaya devam edeceklerini söyledi” dedi.

MİSİLLEME ENDİŞESİ OLMADAN

Joe Biden, yaptığı görüşmeler öncesinde gazetecilere kısa bir açıklamada bulundu. Basın ve ifade özgürlüklerinin herkesin özgürlüğü olduğunun altını çizen Biden, “Yalnızca Türkiye’ye değil, bütün ülkelere özgürce eleştirebilmenin, özgürce nefes almak kadar gerekli olduğunu anlatmaya devam edeceğiz. İfade özgürlüğü temel özgürlüklerden biri. Basın ve ifade özgürlüğü yalnızca Amerikan değerleri değil tüm insanlığın değerleridir. Bizim sözünü ettiğimiz özgürlükler Türk halkı için yeni değildir; onlar sizin anayasanızda vardır” dedi.

Güçlü Türk demokrasisindeki ifade özgürlüğünün sadece Türkler değil ABD için de önemli olduğunu vurgulayan Biden, “Biz Amerikalılar ifade özgürlüğü ve basın özgürlüğünün en önemli iki temel hak olduğuna inanıyoruz” diyerek, “korku ve misilleme endişesi olmadan fikirlerin ifade edilmesi” gerektiğini kaydetti. Türkiye’nin tüm bölge için güçlü bir örnek teşkil etmesini arzu ettiklerini dile getiren Başkan Yardımcısı, “İnternet özgürlüğünün sınırlandırılması ve YouTube ve Twitter gibi sosyal medya siteleri kapatılması, 1000’den fazla akademisyenin sadece dilekçe imzaladıkları için ihanetle suçlanması bölge için sergilenmesi gereken örnek değil” ifadesini kullandı.

NELER GÖRÜŞÜLDÜ

BİLGİ Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaman Akdeniz, görüşmenin içeriğini anlatırken ifade özgürlüğü konusunda Türkiye’nin içinde bulunduğu durumu Biden’a aktardığını söyledi. Akdeniz, Biden’la görüştükleri diğer konuları ise şöyle sıraladı: “AKP döneminde sistematik olarak baskıların arttığını, ifade özgürlüğünü engellemek için yoğun çabalar gösterildiğini söyledim. Türkiye’deki yayın yasaklarından internet sitelerine, sosyal medyaya getirilen engellerden söz ettim. Akademisyenler gibi tüm vatandaşların benzer baskılara uğradığını dile getirdim. Korkutucu bir ortam yaratıldığını ve bunun da Türkiye’ye zarar vereceğini belirttim.”

Akdeniz, Biden’ın ifadelerini de şöyle aktardı: “Akademisyenler açısından bu durumun kabul edilemez olduğunu vurguladı. Kendi ülkesinden bunların olamayacağını, akademisyenlerin vatan hainliğiyle suçlanamayacağını söyledi. Bizim burada neler yaptığımızı sordu. Türkiye’de olup biteni dikkatle izlediğini, onun için burada olduğunu, Türkiye’nin değişmesi gerektiğini, bölgede örnek olması gerektiğini söyledi. ”

Yorumlayın

Your email address will not be published.

Önceki Yazı

Hepiniz ordaydınız ve hesabını vereceksiniz

Sonraki Yazı

Erdoğan’ın Öcalan’la birlikte yediği hurmalar