İtalya Başbakanı Draghi “asrın lideri”ne “ihtiyaç duyulan diktatör” dedi

2 dakikalık okuma

Çarşı pazar karıştı.

İtalya Başbakanı Mario Draghi, AKP’li cumhurun başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın AB temsilcileri Ursula von der Leyen ve Charles Michel ile Ankara’da yaptığı görüşmede yaşanan protokol skandalından (bu konudaki detaylar için TIKLAYIN) yola çıkarak “asrın lideri”ni “diktatör” olarak nitelendirdi:

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın davranış şekline kesinlikle katılmıyorum, uygun olmadığını düşünüyorum. Komisyon Başkanı Von der Leyen’ın maruz kaldığı aşağılama beni çok üzdü. Fakat burada üzerinde durmamız gereken bir şey var: adını koyalım, bu “diktatör” diyebileceğimiz kişilere ihtiyacımız da var. Görüş, fikir, davranış ve toplum vizyonu açısından farklılıklarımızı dile getirmekte açık olmalıyız, ama ülkemizin çıkarları için iş birliğine de hazır olmalıyız. Doğru dengeyi bulmalıyız.

Draghi’nin bu sözleri üzerine İtalya’nın Ankara Büyükelçisi Massimo Gaiani, Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Draghi’nin Cumhurbaşkanımız hakkındaki çirkin ve hadsiz ifadelerini kuvvetle kınıyor, kendisine iade ediyoruz” dedi.

Yorumlayın

Your email address will not be published.