İstihbaratçılar IŞİD’in Türkiye’deki paralarını arıyor

Her ne kadar Türkiye’de bir kesime kulak kesilip diğerlerine sağıra yatanlar tarafından “Kesinlikle yok böyle bir şey” denilse de, başta ABD olmak üzere birçok batılı ülke “Suriye’de artık bir milim toprağı” yok denilen terör örgütü IŞİD’in paralarının peşinde.

Nitekim, geçen hafta sonu istihbarat servislerine yakın birçok finans ve haber sitesinde bu konuya ilişkin yazı ve mesajlar paylaşıldı.

Kyle Bass gibi bir finansçıya göre IŞİD’in 300-400 Milyon dolarının Türkiye’deki bankalarda veya şirketlerde bulunuyor.

Bu mesajın mürekkebi kuramadan Apple’ın efsane ismi Steje Jobs’un dul eşi Laurene Powell Jobs tarafından çoğunluk hisseleri 2017 yılında satına alınan The Atlantic dergisinde konuya ilişkin geniş bir yazı yayımlandı.

Yazıda, IŞİD’in parasının büyük bölümünün “Hawala” adlı sistem aracılığıyla Suriye dışına çıkarıldığı (Lübnan’a) sonra da Türkiye’ye gönderildiği iddia edildi.

Dergiye göre, IŞİD’in parası, Türkiye’de bazı bankalarda tutuluyor ve/veya bazı kişilerce muhafaza ediliyor. Dergi, paranın bir kısmının altına çevrildiğini belirtirken, bu konuya ilişkin istihbari bilgilerin ABD Hazine Bakanlığı’nın elinde olduğunu ileri sürdü (Bu yazı için TIKLAYIN)..

Peki Türkiye’de kimlerde bu IŞİD’in parası?

..Ve de hafta sonu Dolardaki hareketlilik ile bu konunun bir ilişkisi var mı?

Bizden sorması…

Yorumlayın

Your email address will not be published.