İşte Türkiye’de Erdoğan’a sadık olmayan o unsurlar

/

ABD’li ünlü araştırmacı gazeteci Seymour Hersh’in son makalesinde ABD’deki bazı güçler ile (CIA ve ABD ordusu) birlikte Suriye’de operasyon yaptığını iddia ettiği ve “Erdoğan’a sadık olmayan unsurlar” olarak nitelendirdiği grup kimlerden oluşuyor? İşte JÖNTÜRK farkıyla detaylar:

Önce Seymour Hersh’in makalesinden hatırlatma yapmak zorunlu…

Hersh, London Review of Books’un 1–7 Ocak 2016 tarihli 38. sayısında yayımlanan makalesinde ABD ordusu ile Obama arasındaki görüş farklılıklarına, ABD ordusunun Obama’yı bypass ederek Esad’a istihbarat aktardığına ve Türkiye’nin Suriye ve Libya’daki cihatçılarla ilişkilerine ilişkin bilgiler veriyor (Makalenin İngilizce aslını okumak için TIKLAYIN).

seymourhersh
Seymour Hersh

Bu yazıda Hersh ilginç bir detay veriyor:

ABD Genelkurmayı, Esad’a niyetinin iyi olduğunu göstermek için bir jest yapmalıydı. Bunun için bulunan çözüm, Libya’dan Suriye’ye giden silah akışına sekte vurmaktı.

Genelkurmay danışmanına göre, Başkan Obama’nın emri ile devam eden silah akışını durdurmak mümkün değildi. Bu nedenle Genelkurmay başka bir yol izledi.

Genelkurmay’ın bu noktada CIA’ya önerisi şöyle oldu: “Libya’daki silah pazarı pahalı, ayrıca silahların Suriye’ye gitmesi için deniz yolculuğu da riskli. Bunun yerine, Türkiye’nin cephaneliğindeki silahları Suriyeli muhaliflere gönderelim. Hem daha ucuz, hem ulaşması daha az zaman alır.”

Bu öneriden yalnızca CIA faydalanmadı. Genelkurmay danışmanı, bu süreçte “ABD ordusunun güvendiği, ancak Erdoğan’a sadık olmayan Türklerle çalıştıklarını” söyledi.

Evet gelelim şimdi Erdoğan’a sadık olmayan bu Türkler’in kimler olduğuna…

1) Ordu mensupları ve üst düzey bazı bürokratlardan oluşan bu unsurlar, Fethullah Gülen tayifesinden değil… Bu kesin bilgi.

2) Erdoğan bu unsurlardan çekindiği kadar hiçbir şeyden çekinmiyor. Erdoğan bu unsurların farkında, ancak eli kolu bağlı…

3) Güneydoğu’da son yaşananlar, Rus uçağının düşürülmesi, bu unsurların operasyonu…

rusucagi1

4) Erdoğan’ın geleceği bu unsurların kendisiyle ilgili alacağı pozisyona bağlı.

5) MİT Müsteşarı Hakan Fidan da, Erdoğan’a yakın gözüken ancak bu unsurlara bağlılık yemini etmiş biri.

6) “Su uyur Hulusi Akar” Paşa da da bu unsurların karşı olduğu isimlerden. Onun için şimdilerde “su uyur Hulusi bakar” deniliyor.

hulusiakar
Hulusi Akar

7) Obama’nın şu an okuduğu raporlardan biri ABD ile Türkiye’deki o unsurların ortak operasyonları ile ilgili.

8) İlginçtir Obama’nın okuduğu o raporda Hakan Fidan’a epey bir yer ayrılmış.

9) Ha bu arada Obama’nın Erdoğan’la Irak, Suriye, Rusya eksenli son telefon gorüşmesinin bilgi notlarını hazırlayan diplomat Türk asıllı.

Yorumlayın

Your email address will not be published.