İşte Paris ve Ankara katliamlarına neden olan o gizli anlaşma

Terör örgütü IŞİD, önce Ankara’yı kana buladı sonra da Paris’i; her iki kentte de yüzlerce masumun canını alarak. JÖNTÜRK, aylar öncesinden  her iki katliamın ihtimal dahilinde olduğunu, Türkiye ile Fransa arasında imzalanan gizli bir anlaşmadan yola çıkarak ortaya koşmuştu. İşte detaylar:

Yıl 2011. Fransa, Suriye ve Irak’la ilgili emellerini, dönemin Dışişleri Bakanı Alain Juppe’nin hazırladığı bir planla ortaya koyuyor. Planın uygulanması Türkiye’nin de desteğine bağlı… Türkiye’yi plana dahil etmek için de önüne “Avrupa Birliği’ne üyeliğin destekleneceği” (ki Fransa’nın topyekün politikasına ters olmasına rağmen) kemiği atılıyor.

Türkiye’nin o zamanki Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, “büyükleriyle” istişarelerde bulunarak planın üzerine atlıyor. Juppe-Davutoğlu, Irak ve Suriye’nin bölünmesine ilişkin planı imzalıyorlardı.

Peki bu planda ne vardı?

Plan, Irak ve Suriye’nin kuzeyini kapsayan Kürt ve onun hemen güneyinde (ki Kürdistan’a karşı sigorta niteliğinde) özellikle Irak’taki Baas rejiminin kalıntılarının liderliğinde Sünni devletlerinin kurulmasını hedefliyordu. Planda ayrıca Suriye’nin batısında Alevi, Irak’ın güneyinde de Şii devletler kurulması da öngörülüyordu.

davutogluanlasma1

Fransa o dönem, Sünni devlet sigortası olmadan tek başına kurulacak bir Kürdistan’ın, daha sonra kontrol edilemeyeceği görüşündeydi ve bu görüş Türkiye’nin kaygılarıyla da örtüşüyordu.

…Ve imzanın atılmasının ardından Sünni devletin kurulması için Fransa, Baas rejiminin kalıntılarıyla ilişkiye geçiyor ve Türkiye’nin de desteğiyle kuruluş çalışmalarını örgütlüyordu.

İşte bu faaliyetler sonucu IŞİD ortaya çıktı.

Tabii IŞİD’e plandaki Sünni devletle ilgili vaadlerde bulunuldu hatta ve hatta bir süre silah ve mühimmat dahil destek de verildi.

Sonra uluslararası arenadaki gelişmeler, IŞİD’in sahneden çıkarılmasını gerektirdi. Türkiye, Fransa (Tabii ki ABD, İngiltere, Suudi Arabistan, Katar dahil), IŞİD’e sırt çevirip, planlanan Sünni devleti “ılımlı güçlerle” kurmayı tercih etti.

İşte bundandır IŞİD’in Türkiye ve Fransa’ya asıl öfkesinin ve Ankara ile Paris’te yaşanan katliamların nedeni.

Bu açıdan bakmakta da yarar var.

Yorumlayın

Your email address will not be published.