İşte, Osmanlı torunu Boris Johnson’un “Erdoğan’a hakaret” şiiri

Boris Johnson, İngiltere’nin muhafazakar medya organlarından Spectator’un açtığı “Erdoğan’a hakaret içerikli şiir yarışması”nın birincisi seçildi. Linç edilerek öldürülen Osmanlı Dahiliye Nazırı Ali Kemal’in torunu olan Boris Johnson’ın şiirinde, Erdoğan ile ilgili çok ince dokundurmalar var.

Yarışmanın sonucu derginin yazarlarından Douglas Murray tarafından açıklandı. Murray, yarışmayı Muhafazakar Parti’nin önemli isimlerinden eski Londra Belediye Başkanı Boris Johnson’ın kazandığını son blog yazısında duyurdu.

The Spectator yazarı, Johnson’ın, 1000 sterlinlik para ödülünü bir hayır kurumuna bağışlayacağından da emin olduğunu söyledi.

Esasında kendisine Johnson’ınkinden “daha iyi ve daha müstehcen” şiirler gönderildiğini belirten Murray, tercihinin nedenini ise şu sözlerle özetledi:

Benim için, İngiliz bir siyasi liderin, İngiltere’nin Ankara’da halife olduğu varsayılan bir kişiye boyun eğmeyeceğini göstermesi harika bir şey. Erdoğan Türkiye’de muhaliflerini hapse atabilir. Almanya Başbakanı Merkel, ülkesinde Erdoğan’ı eleştirenleri hapse atabilir. Ancak biz İngiltere’de özgürce yatıp kalkıyoruz. Hiçbir yabancı otoritenin bize, neyi nasıl düşünebileceğimizi veya ifade edebileceğimizi söylemesine ihtiyacımız yok. Ve yine hiçbir yargıcın (özellikle de bir Alman yargıcın) neyi eğlenceli bulabileceğimiz yolunda bize talimat vermesine de ihtiyacımız yok.

borisjohnsonerdogan2

Gelelim o şiire:

There was a young fellow from Ankara

(Ankara’dan genç bir arkadaş vardı)

Who was a terrific wankera

(Sürekli mastürbasyon yapardı)

Till he sowed his wild oats,

With the help of a goat

(Ta ki bir keçinin yardımıyla başka çılgınlıklar yapana dek)

But he didn’t even stop to thankera.

(Öyle ki, şükretmeyi de bırakmadı)

Boris Johnson, linç edilerek öldürülen Osmanlı İmparatorluğu’nun son Dahiliye Nazırı (İçişleri Bakanı) Ali Kemal’in öz torunu Stanley Johnson’un oğlu ve geçmişte Spectator dergisinin editörlüğünü yapıyordu.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir