İşte o radikal Hristiyan teröristin şifreleri

Dünya Yeni Zelanda’da iki camiye yapılan saldırıyla ilgili şokta. Saldırıyı gerçekleştiren 4 kişinin (ki biri kadın) lideri olduğu açıklanan Avustralyalı Brenton Tarrant ile ilgili detaylar ise radikal Hristiyan terörizmle ilgili ipuçları ile dolu.

Radikal Hristiyan terörist Tarrant, saldırıları kendi bakış açısından kaydedilen canlı bir video akışı olarak internete aktarmış ve Facebook üzerinden canlı yayınlamıştı.

Bir video oyununa benzetilerek çekilen tüyler ürpertici görüntülerde, Tarrant’ın cami içinde ve dışında nasıl acımasızca cuma namazı için camiye gelen insanlara nasıl acımasızca ateş ettiği görülüyordu.

Saldırıyı gerçekleştirmeye giderken Tarrant’ın otomobilinde arka planında duyulan müziğin, 1990’lardaki Bosna savaşı sırasında Sırp milliyetçi milisleri Çetniklere ait bir marş olduğu belirlendi.

Silahındaki şifreler ve Türk düşmanlığı

Teröristin saldırıdan hemen önce Facebook hesabından paylaştığı fotoğrafta silahının üstüne büyük harflerle ‘Turkofagos’ yani ‘Türk Yiyici’ yazdığı görülüyor.

Teröristin kullandığı bir diğer silahın şifreleri de şöyle:

Zanlının daha önce şiddete teşvik edici aşırı sağ propaganda içeren uzun bir metni de internete yüklediği belirlendi.

“Büyük Yer Değiştirme” (The Great Replacement) başlıklı 74 sayfalık bu metinde zanlı, 2017 yılında Avrupa’yı ziyaret ettiğinde gördüğü şeylere öfkelendiğini ve döndüğünde saldırıyı planlamaya başladığını anlatıyor.

Metinden, zanlının Nur Camii’ni 3 ay önce hedef olarak seçtiği, saldırıda ölmemeyi hedeflediği ve eyleminin hedefinin de korku salmak olduğu anlaşılıyor.

Onlarca sayfalık bu metinde uzun uzun Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden örneklerle, Avrupa halklarının yok olmakta olup onların yerini “farklı, daha aşağı ve tehlikeli kültürlerden gelen göçmenlerin” aldığı yolunda bir komplo teorisi işleniyor.

Metin esasen Müslümanlardan korkmak ve nefret etmek gerektiğini anlatan uluslararası bir ırkçı manifesto niteliğinde.

Brenton Tarrant

Merkel, Erdoğan da düşman

Devletlerin ve kurumların, “küresel kapitalizmin devamını sağlayabilmek için” göçmen akışını hızlandırmak suretiyle “beyaz soykırımını” teşvik ettiği inancı da bu teorinin önemli bir parçasını oluşturuyor.

Metinde, bu kapsamda “yüksek profil sahibi düşmanlar” olarak sayılan Almanya Başbakanı Angela Merkel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan hakkında tehditler de yer alıyor.

Metinde ara ara Yahudi düşmanlığı da su yüzüne çıkıyor ve dünya ekonomisine egemen olan bu sistemden Yahudilerin sorumlu olduğuna ilişkin neo-Nazi iddiaları dile getiriliyor.

Fakat daha önemlisi, bu komplo teorisi içinde ifade edilen düşüncelerin, bir kişinin yayınladığı bir metinden ibaret olmaması.

Büyük Yer Değiştirme terimi ilk olarak Fransa’da kullanılmıştı, ama bu artık dünya çapında bir çok ırkçı grup tarafından benimsenen bir teori.

Mahkemede yaptığı işaret

Tarrant, cinayet suçlamasıyla çıkarıldığı mahkemede de yine şifreli el işareti ile görüntülendi.

“Beyaz ırkın üstünlüğünü” simgeleyen ırkçı işareti suçlamalar yüzüne okurken yapan Tarrant’ın duruşması 5 Nisan’da görülecek.

Yorumlayın

Your email address will not be published.