İşte “Kara Kemal” kod adlı Paris zanlısı Ömer Güney

Evet karşınızda üç kadın PKK’lının öldürülmesinden sorumlu tutulan zanlı Ömer Ziya Güney. Güney’in “Kara Kemal” kod adını kullandığı biliniyor. 

Önce Kara Kemal hakkında ansiklopedik bilgi:

Kara Kemal, bilindiği üzre (öyle umuyoruz) İttihat ve Terakki’nin kurucularındandır. Kemal daha sonra Anadolu’daki mücadeleye silah ve cephane taşıyan Karakol Teşkilatı’nın kuruluşunda da yer aldı. 1926 yılında Atatürk’e suikast girişiminde bulunmakla suçlanan Kara Kemal, aranırken intihar ederek yaşamına son verdi.

Şimdi de Kara Kemal kod adlı Ömer Güney:

Fransa Kürt dernekleri Federasyonu Başkanı Mehmet Ülker, “Kara Kemal”in PKK ile ilişkisini bakın nasıl anlatıyor:

“2011 yılı Kasım ayında önce Paris kent merkezinde bulunan derneğe geliyor. Dernek Başkanına üye olmak istiyorum diyor. Dernek Başkanı Paris’in hangi bölgesinde ikamet ettiğini soruyor. Sarcel’de oturuyorum yanıtını alınca oraya en yakın olan Villiers-le-Bel Derneği’ne yönlendiriyor. Dernek yönetiminden birinin yanına gidiyor. 18 Kasım 2011 tarihinde Villiers-le-Bel’deki derneğimize üye oluyor. 50 Euro da aidat veriyor. Sonrasında herhangi bir üye gibi gidip gelmeye başlıyor. Samimi oluyor, dernek çevresindeki etkinlik ve aktivitelere katılıyor. Bir de Fransızcası iyiymiş, birçok insanımızın dil sorunu olduğu için işlemlerinde tercümanlık yapıyor. Giderek toplumumuz içinde dikkat çekmeyecek bir yer ediniyor.Ancak tüm araştırmalarımız bu kişinin hiçbir Kürt derneğinde resmi bir görev üstlenmediği yönündedir. Sadece bir üyedir. Derneklerimiz, derneklerimizde üyelik sistemimiz biliniyor. Biz renk, ırk, kökene bakmıyoruz. Bizim derneklerimize Türkler de Fransızlar da üye olabiliyor. Bizim bakış açımız insanlığa farklıdır. Her Kürdistanlı, her insan istediği takdirde derneklerimize üye olabilir. Demokratik kitle örgütleridir. Herhangi bir şartımız yok. Çok tanınmayan biri Sakine Cansız’ı nasıl büroya bırakabiliyor denebilir. Görünürde Villiers-le-Bel Derneğinin üyesi. Gecelere, aktivitelere katılan, dil sorunu insanlara tercümanlık yapmaya çalışan biri. Bu şekilde güven veriyor. Kendisini Fidan Doğan arkadaşımız arıyor. Sakine Cansız’ın Kürt Enformasyon Bürosu’na getirmesini istiyor. Buna karşın diyebiliriz ki O’na (Sakine Cansız’a) şoförlük yapan ya da özel olarak onun işlemleriyle ilgilenen biri değildi.”

Ömer Güney’in kendisini dernek çevresine “baba tarafım Kürt, anne tarafım Türk” şeklinde tanıttığını, ancak Fransız yetkililerin açıkladığı son bilgilerle bunun da doğru olmadığının anlaşıldığını söyleyen Ülker, Güney’in çevreye ailesiyle arasının iyi olmadığını söylediğini, 2010 yılında Münih’te bir evlilik yaptığını aktardığını da ekliyor.

İşte bu da Ömer Güney’in Kürt derneği üyelik formu:

Öte yandan  edindiğimiz bilgilere göre Ömer Güney özellikle Fidan Doğan ile sürekli dirsek temasındaymış. Fidan Doğan, Ömer Güney’i bazı durumlarda tercüman olarak kullanmış.

Yorumlayın

Your email address will not be published.