İşte İYİ Parti, CHP, HDP ve SP’nin anayasa taslağı belgesi

Her ne kadar İYİ Parti lideri Meral Akşener, Ümit Özdağ tarafından gündeme getirilen, partisinin, HDP ve diğer partilerle bir Anayasa taslağı üzerine çalıştığına ilişkin ithamlarını yalanlasa da, ortaya çıkan bir belge bu görüşmelerin yapıldığını kanıtlıyor.

İşte “Anayasal Demokrasi Çalışması” başlıklı o taslak (Taslağın “Anayasa Uzlaşma Metni” kısmında, CHP, HDP, İYİ Parti ve Saadet Partisi temsilcilerinin uzmanlar eşliğinde dört ay boyunca yürüttüğü çalışmanın çerçeve metni olduğu belirtilmiş):

İndir (PDF, 7.02MB)

Taslakta, parlamenter sisteme dönüş ile cumhurbaşkanının görev ve yetkilerinin sınırlandırılması gerektiğine vurgu yapılıyor:

Cumhurbaşkanının görev ve yetkileri, parlamenter sistemle uyumluluk hedefi göz önünde bulundurularak daraltılmalıdır. Cumhurbaşkanının yetkileri, tarafsızlığını sağlayacak bir anayasal statü içinde, Türkiye Cumhuriyeti’ni ve ulusun birliğini temsil sıfatından doğan işlerle sınırlandırılmalıdır. 

Merkezi ve yerel yönetimlerin yeniden yapılandırılması gerektiğine değinilen taslakta, idarelerin şeffaf, kamuya açık ve yurttaşı yönetimin katılımcısı haline getirmesi gerektiğine değiniliyor.

Anadil konusunun da yer bulduğu çalışmada, resmi dilin Türkçe olduğu belirtiliyor.

Fransa ve İspanya Anayasası’na atıf yapılarak, bölgesel dillerin anayasada “Türkiye’nin farklı dillerinden oluşan zenginliği ortak kültürel mirasının bir parçasıdır” ifadesiyle yer alması gerektiği vurgulanıyor.

İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu hakkındaki “FETÖ’cü” iddiasının ardından ihraç istemiyle Disiplin Kurulu’na sevk edilen İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ, partisinin HDP, CHP ve Saadet Partisi’yle birlikte ortak bir anayasa çalışması yaptığını söylemişti.

Özdağ’ın sözleri, bizzat İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener tarafından yalanlanmıştı. Akşener, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Biz ne HDP ile ne CHP ile ne Saadet Partisi ile herhangi bir anayasa çalışması yapmadık. Hiçbir arkadaşım, bilgim içinde ya da dışında buna sadece HDP değil, CHP, SP dahil bir anayasa çalışması yapmadık” ifadelerini kullanmıştı. 

Yorumlayın

Your email address will not be published.