İşte Erdoğan’a yapılan epey riskli ameliyatın detayları

AKP Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Marmara Üniversitesi Hastanesi’nde bıçak altına yattı. Başbakanlıktan yapılan açıklamaya göre operasyon basit bir sindirim sistemi ameliyatından ibaret. Ancak Jöntürk’ün edindiği bilgilere göre Başbakan’ın ameliyatı hafife alınacak bir operasyon değil.

Laparoskopi, rektal prolapsus (kalın bağırsağın sonunda iç içe geçme ya da kalın bağırsağın makattan dışarı çıkması), divertikülit (kalın bağırsak duvarındaki katmanların dışa doğru cepler oluşturması), Crohn hastalığı (Sindirim kanalının iltihaplanma ve ülserler ile karakterize septomları), ülseratif kolit (kalın bağırsak mukozasının iltihabı) ve de Kalın bağırsak ve rektum kanserlerinin tedavisinde kullanılan kapalı bir ameliyat biçimi.

Açık ameliyatlara göre daha pahalı olan laparoskopide, hastanın iç organları özel bir kamera ile görüntüleniyor ve daha sonra karnındaki 4 küçük kesiden borular sokularak ameliyat gerçekleştiriliyor. Bu ameliyatın, hastanın çabuk ayağa kalkması ve iz bırakmaması gibi avantajlarının yanısıra kanama yapma riski de bulunuyor.

Başbakanlık ise konu ile ilgili “Sayın Başbakanımız, 26 Kasım 2011 tarihinde, laparoskopik yöntemle, başarılı bir sindirim sistemi ameliyatı geçirmişlerdir. Ameliyat, Sayın Başbakanımızın programının müsait olması nedeniyle 26 Kasım tarihinde gerçekleşmiştir. Sayın Başbakanımızın sağlık durumu yerindedir. Doktorların gerekli gördüğü istirahatın ardından, Sayın Başbakanımız çalışmalarına başlayacaktır” açıklaması yapıldı.

Ancak durumun hiç de açıklandığı gibi olmadığı, Erdoğan’ın ciddi bir ameliyat geçirdiği söyleniyor. Ameliyatın nedeni ile ilgili net bilgi vermeyen kaynaklar “Ancak sanıldığı gibi basit bir bağırsak ameliyatı değil. Başbakan oldukça ciddi bir operasyon geçirdi. Şimdilik sadece bunu söyleyebiliriz” yorumunu yapıyorlar.

Yorumlayın

Your email address will not be published.