İşte CIA Başkanı Brennan’ın “hack”lanan hesabındaki kritik belgeler

Dünya, CIA Başkanı John Brennan’ın “hack”lanan eposta hesabını konuşuyor. Kimilerine göre “hack”layıcı genç bir “hack”lama meraklısı, kimilerine göre ise işin içinde gizli servisler var. John Breann’ın “hack”layıcıya “yapmazsan para veririm” dediği söyleniyor. Peki John Brennan açısından tam bir aymazlık olan o hesapta neler vardı? İşte JÖNTÜRK farkıyla en kritik belge ve detaylar:

Herkesin üzerinde görüş birliği ettiği konu şu: CIA gibi bir kurumun başkanı AOL gibi bir email adresinde neden kritik bilgileri saklar?

Evet, “hack”lanan adres AOL uzantılı: [email protected]

Twitter’da @phphax adresindeki kullanıcının, bu adresi “sosyal mühendislik” yoluyla “hack”ladığını açıklaması ile ortalık birkaç gündür toz duman.

“Hack”layıcı, Brennan’ın telefonunun bağlı olduğu Verizon’dan, teknisyen gibi davranıp bazı bilgileri almış ve bu bilgilerle AOL hesabını “hack”lamış. Bunu yaparken de Brennan ile bağlantı kurmuş. Kendisine Brennan’ın para teklif ettiğini, ancak “Filistin’in özgürlüğü için bunu yapıyorum” diyerek teklifi reddettiğini söylüyor.

Ele geçirdiği bilgiler arasında Brennan’ın bağlıntı kurduğu adresler, telefon faturası bilgileri, CIA başkanı olmadan güvenlik soruşturması için yaptığı başvuru, sorgulanan mahkumlara tecavüz edilmesinin durdurulmasına ilişkin bir yazı ve de en kritik olanı, bazı CIA yetkililerinin, eposta adresleri ile sosyal güvenlik numaralarının bulunduğu bir döküman var.

phphaxliste

Listenin sol başındaki 12 kişi üst düzey istihbaratçı

Bu döküman, kritik öneme sahip, çünkü ABD’de CIA yetkililerinin eposta adresleri el sosyal güvenlik numaralarının ifşası, casusluk suçuna giriyor.

Gelelim bir diğer belgeye. Bu belge, John Brennan’ın CIA’ya geçmeden önce yapılması elzem olan güvenlik soruşturması için başvuru formu. Bu belgede de John Brennan’ın tüm kişisel bilgileri açıkta. İşte o belge:

İş bu kadarla kalsa iyi. Bir de, ABD’nin terörle mücadelesi kapsamında mahkumlara yapılan işkencenin şiddetinin azaltılmasına yönelik bir yazı ile işkence türlerine ilişkin iki belge daha var. Yazıda, mahkumlara artık tecavüz edilmemesi istenirken, uygulanan işkence biçimlerinin bir listesi de diğer belgede sıralanıyor. İşte o iki belge:

“Hack”layıcı,ayrıca İç Güvenlik Bakanı Jeh Johnson’a ait telefon konuşma kayıtlarını bir kablolu yayın faturasının ekran görüntüsünü de paylaştı.

“Hack”layıcının bir lise öğrencisi olduğu, esrar kullandığı ve bilgisayar başından ayrılmayan kuşağın temsilcilerinden biri olduğu anlaşılıyor. “Hack”layıcı aynı zamanda ABD siber güvenliğinin baş belası muhbir Edward Snowden hayranı.

Öte yandan “hack”layıcının aradan iki gün geçmesine rağmen bir türlü bulunamaması ve hala phphax adresinden paylaşımlar yapması (ki son olarak “hack”lamayı aslında kendisinin yapmadığını, yalnızca ekrar görüntüsü paylaştığını yazdı) komplo teorilerini kamçılayıcı etki yapıyor. Çokları, “hack”layıcının, aslında bir gizli servis elamanı olduğunu söylüyor.

Bakalım Brennan bu aymazlığının faturasını ödeyecek mi?

Yorumlayın

Your email address will not be published.