İşte Burhan Kuzu’nun “uyuşturucu” tacirleriyle bağlantısını kuran o kadın: Kendi ağzından Aliye Uzun ve de “İstanbul Grubu”

/

AKP milletvekili ve Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu üyesi Prof. Dr. Burhan Kuzu’nun, uyuşturucu tacirleriyle bağlantısını onun kurduğu artık herkesin malumu.

Burhan Kuzu ve Aliye Uzun

Evet, Kuzu’nun Zindaşti ile olan fotoğrafında hemen solunda oturan Aliye Uzun’dan bahsediyoruz.

Başta Erdoğan ve ailesi olmak üzere AKP’nin üst düzey isimleriyle çok yakın ilişkisi olan Aliye Uzun, Kuzu ile tanışmasına aracılık ettiği İranlı uyuşturucu taciri Naci Şerifi Zindaşti’nin de bir dönem sevgilisi.

Uzun, Zindaşti’den “Sana Türk pasaportu alacağım”, “Burhan Kuzu ile tanıştırıp ceza almanı engelleyeceğim” diyerek para sızdırıyor ve bu paranın bir kısmıyla Aliye’s ve Business Woman dergilerini çıkarıyor.

İlginçtir Aliye’s dergisinin bir sayısında Burhan Kuzu kapak bir diğerinde de Aliye Uzun’un kendisi.

Aliye Uzun, kendisinin kapak olduğu (röportaj yapılmış kendisiyle:-) sayıda çocukluğunu ve eğitim hayatını Ankara’da geçirdiğini, Migros mağazalarında çalıştığını, babasının lokantacı esnafı ulduğunu ve 1997 yılında ablasının evililiği nedeniyle İstanbul’a geldiğini anlatıyor.

Aliye Uzun için “başarılı iş kadını” portresi çizilmiş. Uzun, Akkartal Group adlı bir şirketler topluluğunun “dinamosu” olarak tanıtılıyor. Uzun bu çerçevede, Akkartal Group’un Rusya’da kapatılan bankasından tutun da Afrika’da gerçekleştireceği organik tarım projesinden bahsediyor. Projenin Akkartal Group’un yönetim kurulu başkanı Erdal Akkartal’ın çabalarıyla hayata geçirildiğini anlatıyor.

Şimdi burada bir parantez açalım ve Aliye Uzun’un bahsettiği Ömer Erdal Akkartal ile ilgili olarak Zindaşti’nin anlattıklarından yola çıkarak Yeniçağ Gazetesi yazarı Murat Ağırel’in şu satırlarını bir hatırlatalım:

Zindaşti’nin ifadesinde bir bilgi daha yer alıyordu aslında.

O da Ömer Erdal Akkartal (JÖNTÜRK’ün notu: Bu isim aynı zamanda sekreterine taciz ve şantjdan sabıkalı)…

Bu yazımda da ondan bahsetmek istiyorum.

Çünkü Zindaşti’nin yat almak istediği sırada Aliye Uzun’un tanıştırdığı Akkartal ile ilgili ilginç bilgilere ulaştım.

Ama önce Zindaşti’nin ifadesinden yat mevzusunun nasıl anlatıldığını aktarayım.

Zindaşti, geçen yıllarda bir yat almak istediğini Aliye Uzun’a bildiriyor. Aliye Uzun da kendisinin Ömer Erdal Akkartal isimli bir arkadaşı olduğunu ve onun da yatını sattığını söylüyor. Zindaşti ile birlikte yatı görmek için Güzelce Marina’ya gidiyorlar. Yatı almak için 1 milyon 300 bin euro karşılığında anlaşıyorlar.

Erdal Akkartal parayı bankadan değil de nakit isteyince işler karışıyor. Zindaşti bu durumdan şüpheleniyor araştırma yapıyor ve şahsın kendisini dolandırmak istediğine kanaat getiriyor.

Aliye Uzun’a durumu aktarıyor. Aliye Uzun da korkutmak bahanesi ile “Erdal, Türkmenistan Cumhurbaşkanı’na suikast düzenleyen ekibin başı” diyor ve bir video izlettiriyor. Zindaşti bu olaylardan sonra Erdal ve Aliye ile arayı açıyor.

Aliye Uzun sonraki zaman içerisinde kimlik ile gelişme var bahanesiyle Zindaşti’ye ulaşmaya çalışınca Ekrem Öztunç isimli yeğeni görüşüyor. Zindaşti’nin uygunsuz resimlerini paylaşmak ile tehdit ediyor ve fotoğraf gönderiyor.

Zindaşti ödemeyince de devreye Erdal Akkartal giriyor. Restleşmeden sonra Zindaşti ve 3 adamı Erdal Akkartal’ın verdiği adrese gidiyor ve çatışma yaşanıyor. Zindaşti’nin bir adamı vuruluyor ve olay yerinden kaçıyorlar.

Zindaşti polise gitmiyor doğal olarak Erdal Akkartal da benim aranmam var polise gitmeden kapatalım diyerek olayı kapatıyorlar.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan…

Gana’yı ziyaret ediyor. Ziyaretten sonra Sabah gazetesinde bir haber yer aldı.

“Akkartal Grup, 98 milyona Kara Kıta’da organik tarım üssü kuracak. Hedefte hayvancılık da var. Kendisi ziraat mühendisi olan Akkartal Grup Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Aliye Uzun, bu yatırımla Türkiye’nin gıdadaki gücünü artıracaklarını söyledi.”

Grup ismi size de tanıdık geldi değil mi?

Evet.

Bahsedilen gruba ait firmalar; Akkartal Tarım Hayvancılık Şirketi 21 Kasım 2012 tarihinde, Akkartal Sigorta 2 Mart 2012’de, Akkartal İthalat İhracat İnş. 27 Haziran 2013’te, Akkartal Özel Sağlık hizmetleri de 26 Nisan 2012 tarihinde kurulmuş.

Yönetim kurulu başkanı olarak da Zindaşti’ye yat satmak isteyen ve silahlı çatışmaya girdiği iddia edilen Erdal Akkartal gözüküyor.

Toplam sermayeleri 1 milyonu dahi bulmayan grup şirketi adına Gana’da 98 milyon liralık yatırım yapacaklarını açıklayan Aliye Uzun’un Ticaret Sicil Gazetelerinin hiç birinde grup firmalarında bir yetki aldığı bilgisine ulaşamadım. Ancak Sabah gazetesinin 11 Mart 2016 tarihli haberinde Aliye Uzun’un Grup yetkilisi olduğu belirtilmiş.

İlginç…

Dönelim Aliye’s dergisindeki röportaja…

Aliye Uzun, bu kez, Erdoğan’la birlikte çıktığı gezilerden, onun ne kadar büyük bir insan olduğundan bahsediyor ve onunla daha yakın bir çalışma içinde olmayı arzuladığını belirtiyor, övgü güzellemesi yapıyor.

Bu satırlar aslında Aliye Uzun’un şu fotoğraflarının da bir tür dışa vurumu:

Velhasılı kelam, bu yazıdan hareketle iki soru soralım:

  1. Aliye Uzun, Burhan Kuzu ölürken (Korona yüzünden öldüğü açıklandı) yanında mıydı?

2. Burhan Kuzu’nun yargıda uyuşturucu tacirleri lehine yaptığı müdahaleler için alınan paralar epey büyük. Dolayısıyla, Kuzu, bu paraları “İstanbul Grubu” olarak bilinen yapılanma için mi alıyordu ve bu yapılanma Erdoğan’ın en yakınındaki isimlerden kimden talimat alıyordu?

Ha, Aliye Uzun’un dergideki fotoğraflarından birkaç tanesini de renk olarak koymadan olmaz tabii ki…

Yorumlayın

Your email address will not be published.