İşte Binali Yıldırım ve oğlu Erkam Yıldırım’ın yaptırdıkları camide dönen şaibeli Euro’lar

/

Pendik Belediyesi’ne bir cami yaptırılması koşuluyla, 600 bin Euro bağış yapılıyor.

Bağış teklifinde bulunan daha sonra AKP’den milletvekili seçilecek olan avukat Serkan Bayram. Bayram, bağışı avukatlığını yaptığı İstanbul’da kurulu Elia Spa Kozmetik A.Ş.’nin yapacağını belirtiyor.

Bağış belediye meclisinde sorunsuz olarak kabul ediliyor.

Belediye’nin CHP meclis üyesi Tarık Balyalı, rakamı duyduğunda çok şaşırdığını söylüyor ve ekliyor: “2009’dan beri mecliste görev yapıyorum ama belediyeye böyle yüklü bir bağış yapıldığını hiç görmedim.” Balyalı, bağışın ardındaki kişilerin araştırılmasını istiyor ancak belediye meclisi böyle bir araştırmaya gerek duymuyor.

Eli Spa Kozmetik biraz araştırıldığında, Ocak 2014’te Hollanda merkezli Neshatech BV tarafından kurulduğu, Neshatech’in de Binali Yıldırım’ın oğlu Erkam Yıldırım’ın Hollanda şirketlerinden biri olduğu ortaya çıkıyor.

Bağışı cami yapımı şartıyla kabul eden Pendik Belediyesi projeyi de kendisi çiziyor. Ancak 1.75 milyon liralık cami bir anda 5.72 milyonluk (dönemin daviz kuru karşılığı olarak) bir inşaata dönüşüyor.

İhaleyi Ağustos 2015’te Mehmet Turgut Erdoğan adlı müteahhit kazanıyor. Aradan geçen süre zarfında ihaleye ve sözleşmeye ne olduğu bilinmiyor ancak cami inşaatı sonra Pendik Belediyesi’nin kendi firması Penyapsan A.Ş. tarafından yürütülüyor.

Penyapsan’ın yönetim kurulunun beş üyesinden üçü bir yandan da AKP meclis üyesi.

Kamu İhaleleri Kanunu’na göre, seçilmiş üyelerden oluşan yönetim kuruluna sahip belediye şirketleri kendi belediye sınırları içindeki ihalelere katılamıyor.

Sonuçta, cami inşaatı Yıldırım ailesinin bağışı dışındaki bedelin Pendik Belediyesi’nce ödenmesi ile tamamlanıyor ve Ahmet Yesevi mahallesindeki Amine Hanun cami hizmete açılıyor; set sakinlerince “Binali Yıldırım’ın camisi” olarak adlandırılarak.

Hollanda’dan Elia Spa Kozmetik’e onun üzerinden de Pendik Belediyesi’ne yapılan para transferi ile ilgili muamma ise hala sürüyor.

Bizden aktarması…

Yorumlayın

Your email address will not be published.