İşte Bibi, MbS ve Pompeo gizli görüşmesi böyle deşifre oldu

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu (Bibi), Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Salman (MbS) ve ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo arasında yapılan gizli görüşme, önce resmi ağızlardan yalanlandı, ancak Açık Kaynak İstihbaratı (AKİ) verileri ortalığa saçılınca takke düştü ve kel göründü.

Evet 22 Kasım 2020 pazar günü Tel Aviv’den 19:30’da havalanan içinde İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ve Mossad Başkanı Yossi Cohen’in bulunduğu 7T-CPX tipi uçak rotasını Suudi Arabistan’ın Neom şehrine çevirdi.

Hemen hemen aynı aynı saatlerde iki uçak daha rotasını Neom’a çeviriyordu.

Bu uçaklarda birincisi Riyad’dan havalanan ve içinde Muhammed bin Salman’ın bulunduğu HZ-MS5A tipi uçaktı. Diğeri ise Abu Dabi’den Mike Pompeo’yu getiren ABD Hava Kuvvetleri’nin C32A (99-0003) tipi uçağıydı.

Üçlü arasındaki görüşme iki saat sürdü.

Amaç, Suudi Arabistan ile İsrail arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesine yönelik atılacak adımlardı.

Fakaaaat, Bibi ile MbS görüş ayrılıklarını gideremedi ve toplantı anlaşma sağlanamadan bitti.

Bibi 5 saat sonra Tel Aviv’e geri döndü.

Medyaya, önce Neom’da yanızca Pompeo ile MbS’nin görüştüğüne ilişkin bir fotoğraf servis edildi.

Fakaaaat, uçuşlara, Neom’daki bazı kaynaklara dayandırılarak ortaya çıkan AKİ (Açık Kaynak İstihbaratı) bilgileri sosyal medyada dolaşınca, Bibi cephesi, MbS’nin ayağına kadar gidildiğini daha fazla gizleyemedi ve gizli görüşmeyi kabul etmek zorunda kaldı.

Tabii bu durum Bibi’yi iktidar ortağı Benny Gantz önünde zor durumda bıraktı.

JÖNTÜRK’ten: Görüşmede anlaşma sağlanamamasının en büyük nedenlerinden biri de, gizli görüşmeyi haber alan Türkiye’nin Veliaht Prens Muhammed bin Salman (MbS) değil ama Suudi Arabistan Kralı Salman nezdinde yaptığı girişimlerdi. MbS, babasının direktifleri doğrultusunda Bibi’ye, “Filistin’le anlaşmadan ilişkiler normale dönmez” mesajı verdi.

Yorumlayın

Your email address will not be published.