İşte akçalı iş: Türkiye’den İran’a 40 milyon dolarlık “sarı kek” kaçakçılığı!!

Bu bildiğiniz “kek” değil, uranyum oksit; uranyumun zenginleştirilmesinde kullanılıyor ve piyasada “yellow cake” (Sarı kek) olarak biliniyor… Ve 500 ton “sarı kek” Türkiye’de bazı firmaların (ki AKP’ye yakın isimler) desteğiyle bir Ermeni aracı tarafından Türkiye üzerinden İran’a gönderiliyor. 

Gönderim öncesinde istihbarat örgütleri arasında çeşitli yazışmalar yapılıyor. İşin ilginci bu yazışmalardan MİT’in de haberi var. Fakaaat, bu duruma nedense Türkiye’de birilerinin el atmasıyla pek ses çıkarılamıyor ve “sarı kek”ler İran’a ulaşıyor.

Bu yazışmaların birinde, bir Ermeni aracının Türkiye’ye hareket ettiği ve üçüncü bir ülkeden Türkiye’ye gönderilen (Güney Afrika’dan) 500 ton “sarı kek”i bir Türk firmasının desteğiyle (ki bu firmayla bağlantılı iki Türk firmasından da bahsediliyor) İran’a göndereceğinden bahsediliyor.

JÖNTÜRK’e bilgi veren ve adının açıklanmasını istemeyen bir kaynak, aynı Ermeni iş adamı ile söz konusu Türk firmalarının İran ile ilgili farklı kalemlerde de işbirliği yaptıklarını belirterek, şunları söylüyor:

İşin boyutu çok büyük. İşin içinde 17-25 Aralık yolsuzluk soruşturmasında adı geçen iş adamlarından tutun da AKP içindeki bazı unsurlara, bazı bankalara ve de uluslararası bazda bir çeteye kadar büyük bir yapılanma var. Buna karşın tüm bu faaliyetler istihbarat servisleri tarafından biliniyor. Nitekim, İran ile nükleer enerji konusunda sürdürülen görüşmelerde bu bilgiler ‘bilek bükmek’ için kullanılıyor.

Alın size okkalı tarafından akçalı iş…

Yorumlayın

Your email address will not be published.