İstanbul’da öldürülen İranlı ajan Reza Zarrab’ın bağlantılarını mı açıklayacaktı?

/


İstanbul, üzerindeki esrar perdesinin aralanması yüksek olasılıkla imkânsız olan bir suikaste sahne oldu 15 Kasım 2019 tarihinde.

İran istihbaratının eski bir çalışanı olduğu iddia edilen rejim muhalifi Masoud Molavi (Mesut Mevlevi), Şişli’de arkadaşıyla yürürken arkasından yaklaşan kimliği belirsiz bir kişi tarafından öldürüldü.

Görgü tanıklarına göre şapkalı saldırgan tabanca ile 11 el ateş ederek Molavi’yi vurdu ve kayıplara karıştı.

İstihbarat servisi işi olduğu aşikar olan suikastin kim ya da kimler tarafından gerçekleştirildiğine ilişkin şu ana kadar hiçbir bilgiye ulaşılamadı.

Molavi’nin İran istihbaratıyla birlikte Mossad ve birkaç batılı servis tarafından tarafından da kullanıldığına yönelik iddialar var.

Peki kim bu Masoud Molavi?

İran’ın İsfahan şehrinde doğan Kasuod Molavi’nin ismi Mart 2018’de “İran halkının etkin sesi” sloganıyla faaliyete başlayan “Kara Kutu” isimli Telegram kanalıyla gündem oldu.

Molavi, söz konusu Telegram kanalını “Yolsuzlukları, cinayetleri ve İslam Cumhuriyeti’nin perde arkasındaki hadiselerini ortaya çıkaran medya” olarak tanıtmıştı.

“Kara Kutu” isimli Telegram kanalında yaklaşık 20 ay boyunca İran Yargı Erki, İstihbarat Bakanlığı ve Devrim Muhafızları İstihbarat Birimi’ne ilişkin belge, bilgi ve ses kayıtları paylaştı.

Molavi Telegram kanalında, İran devrim lideri Ali Hamaney’in Ofis Başkanı Muhammed Muhammedi Golpayegani’nin Laricani Kardeşler ile birlikte karıştığını iddia ettiği yolsuzluk belgelerini yayınlamıştı.

Kara Kutu’da İran İstihbarat Bakanlığı’nın casusluk karşıtı biriminin toplantı salonunun gizli çekim görüntüleri yayınlanmıştı.

Suikasttan iki gün önce gerçekleşen mesajlaşma kayıtlarına göre, Masoud Molavi İranlı yetkililere ilişkin önemli belgeleri ifşa edeceğinin haberini veriyor.

JÖNTÜRK’ün edindiği bilgilere göre Molavi’nin elinde İran’a yönelik ABD ambargosunun delinmesinin sac ayağı Reza Zarrab’ın hem İran hem Türkiye’deki bağlantılarına ilişkin önemli belgeler de bulunuyor.

Reza Zarrab ve ortağı Zanjani Türkiye’de 8,5 milyar dolar rüşvet dağıtmışlardı.

Molavi’nin şu an İran’da tutuklu bulunan ve Reza Zarrab’la birlikte Türkiye’de 8,5 milyar dolar rüşvet dağıttığı bilinen Babak Zanjani’nin (Babek Zencani) özellikle eski Cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinejad ile bağlantılarına ilişkin birçok tapeye sahip olduğu da gelen haberler arasında.

Molavi’nin sosyal medyada eski İran cumhurbaşkanları ile boy boy fotoğrafları bulunuyor.

Yorumlayın

Your email address will not be published.