İsrail’in Kürt askerleri Kudüs’te mi görev yapacak

ABD Başkanı Donald Trump ve İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu tarafından “Barış Planı” adı altında Ortadoğu’ya atılan pimi çekilmiş bomba, birçok soru işaretini de beraberinde getirdi.

Türkiye başta olmak üzere birçok ülkenin karşı çıktığı sözde”Barış Planı”, özellikle Kudüs konusundaki tartışmaları iyice alevlendirdi.

Plan, Kudüs’ü tamamen İsrail’in kontrolüne bırakıyor. İsrail de, bu konuda özellikle Kudüs’te hegemonyasını iyice pekiştirmenin yollarını arıyor.

Netanyahu hükümetinin bu konudaki kozlarından biri de İsrail ordusunda görev yapan Kürtler. İsrail, Kudüs’te görev yapacak birliklerinde Kürt asıllı askerlerine de görev vermeyi planlıyor.

Dünya genelinde Kürtlerin büyük çoğunluğu Müslüman. Buna karşın, azımsanmayacak kadar Yahudi Kürt de bulunuyor. Bugün İsrail’de 60-70 bin arasında Kürt’ün yaşadığı söyleniyor.

Yitzhak Mordechai

İsrail’de devlet yönetiminde önemli yerlere gelen Kürt vatandaşlarından en önemli isimlerden biri 1996-2001 yılları arasında Knesset’ seçilen ve Savunma Bakanlığı görevini de yapan Irak doğumlu  general ve politikacı Yitzhak Mordechai’ydı.

Mordechai, iki kadını taciz etmekten suçlu bulunmuş ve Knesset’ten ayrılmıştı.

Ajan Lana’nın hikayesi

Lana, İsrail ordusunda görev yapan Kuzey Irak kökenli Kürt Yahudilerden biriydi.

Lana

JÖNTÜRK’ün edindiği bilgilere göre, Iraklı Müslüman bir Kürt ile evlendirilen Lana, eşi ile birlikte Türkiye’ye gidip, özellikle Güneydoğu bölgesinde casusluk faaliyetleri için kullanıldı.

Lana şu anda 35 yaşında ve Kuzey Irak’ta yaşıyor.

İsrail’in Mavi Marmara baskınında yer alan bazı askerlerin Kürt Yahudisi olduğuna ilişkin iddialar da bulunuyor.

Yorumlayın

Your email address will not be published.