İsrail’in Kosova’yı tanımasının perde arkasında bakın hangi Türk var?

Evet, ABD Başkanı Donald Trump, Sırbistan ve Kosova liderlerini Beyaz Saray’da buluşturup, iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleşmesine yönelik anlaşmayı imzalattı.

Bu anlaşma sırasında Sırbistan lideri Aleksandar Vuçiç’in, Trump’ın “Sırbistan, İsrail’deki elçiliğini de Kudüs’e taşıyacak” şeklindeki oldu-bitti içeren sözleri üzerine takındığı tavır tarihe geçti.

Trump, Beyaz Saray’da Sırbistan ve Kosova liderleri ile

Bu anlaşmanın imzalanmasının hemen ardından ilginç bir gelişme yaşandı ve İsrail, Kosova’yı tanıdığını açıkladı.

Sırbistan’ın bu açıklamaya pek olumlu bakmayacağını şimdiden söyleyelim. Çünkü, Sırbistan, Kosova’nın bağımsız bir ülke olarak tanınmasına karşı.

Şimdi gelelim İsrail’in Kosova’yı tanımasının perde arkasındaki gelişmelere.

İsrail’in bu adımı atmasında katkısı olanlardan biri de tarihçi-yazar Ahmet Almaz…

Almaz, bir süredir yakın dostları başta Dünya Yahudi Kongresi temsilcisi Flori Zevi ve Kosova Yahudi Cemaati Başkanı Ruzdhi Shkodra ile İsrail’in Kosova’yı tanımasına yönelik girişimlerde bulunuyordu.

Ahmet Almaz, JÖNTÜRK’e söz konusu girişimlerle ilgili şunları söyledi:

“2019 yılı başlarında Kosova’da Yahudi cemaati yetkilileriyle bir araya geldik. Kosovo da bir Yahudi zirvesi toplanmasının, İsrail ve ABD’nin bu zirveye davet edilmesinin Kosova’nın tanınmasının önünü açacağını konuştuk. Ben fikirlerimi söyledim. Hem İsrail hem de Kosova açısından koşulların uygun olduğunu belirttim. Sonuçta bir plan hazırlandı ve Dünya Yahudi Kongresi’ne sunuldu. Sonuçta da İsrail Kosova’yı tanıdı. Bu konuda özellikle Dünya Yahudi Kongresi Temsilcisi diplomat arkadaşım Flori Zevi’nin katkısı çok büyük oldu.”

Özetle, İsrail, Kosova’yı tanıyarak, bir açıdan Türkiye’nin ekmeğine yağ sürmüş de oldu.

Yorumlayın

Your email address will not be published.