İsrail’in “Kara Küp”üne Türkiye’den kimler girdi?

/

Black Cube” olarak yazılıyor, “Gayriresmî Mossad” olarak okunuyor. Son zamanlarda uluslararası arenada yaşanan birçok casusluk olayının ardındaki güç olarak gösteriliyor. İşin ilginci bu güç, Türkiye’deki faaliyetlerini de yükselen bir hızda sürdürüyor; tabii yerel işbirlikçilerin desteğiyle.

Şirketin kuruluş tarihi 2010. Şu an 2002-2102 yılları arasında Mossad’ı yöneten Meir Dagan tarafından yönetiliyor.

ABD’de tacizci sinemacı Harvey Weinstein aleyhinde yazı yazan gazetecilerin ve  Donald Trump’ın, selefi Barack Obama’nın etkili destekçilerinin takip edilmesinde, onlar hakkında raporlar oluşturulmasında hep Kara Küp’ün adı vardı.

Bu ad, Mısır Mitolojisi’nde bir kültün sembolünden alınmış.

Dileyenler, Black Cube ile ilgili detaylara Google üzerinden ulaşabilir.

Biz gelelim, Kara Küp’ün Türkiye’deki faaliyetlerine.

Kara Küp, birkaç senedir Türkiye’de sektörel bazda raporlar hazırlıyor (Bankacılık, Yiyecek-İçecek, Teknoloji, Bankacılık, Tarım bunlardan bazıları) ve de özellikle beyaz yaka suçlarına ilişkin istihbarat, kanıt ve danışmanlık hizmetleri veriyor.

Peki, bu faaliyetler Türkiye’de kimler aracılığıyla yürütülüyor?

Bu konu tam bir muamma…

JÖNTÜRK’ün edindiği bilgilere göre, Türkiye’deki operasyonun başında, Kara Küp’ün yönetim kurulunda yer alan “E.J.” kod adlı istihbaratçının devşirdiği hukukçu (televizyonlarda sık sık boy gösteren bir hukuk profesörü de var aralarında) ve emekli istihbaratçı ve askerlerden oluşan bir grup var.

Faaliyetler, büyük bir gizlilik içinde yürütülüyor.

Şimdi “Bankacılık ve tarım sektöründe rapor hazırlamanın ne gizliliği olacak” denilebilir kuşkusuz.

Bunlar, aysbergin görünen yüzü… Görünmeyen yüzünde ise, Türkiye için hayati öneme sahip bazı bilgilerin elde edilmesine yönelik özellikle son zamanlarda yükselen bir eğilim gösteren çabalar bulunuyor.

Umarız, MİT, gereken önlemleri almıştır.

Yorumlayın

Your email address will not be published.