IŞİD’in kadın militanlarının lideri ABD’li kadın öğretmenin Türkiye bağlantıları

Adı: Allison Fluck-Ekren; 42 yaşında ABD Kansas’lı bir öğretmen. Terör örgütü IŞİD’in kadın militanlarının lideri (Katibeler olarak biliniyorlar) olmakla suçlanıp Suriye’de paketlenerek ABD’ye getirildi.

Terörizm suçlamasıyla mahkemeye çıkarılan Allison Fluck-Ekren’in geçmişinde Türkiye’nin de önemli bir yeri var.

Allison Fluck-Ekren, ilk evliliğini bir ABD’li ile yapıyor (Bu evlilikten 2 çocuğu var), ardından Ersen (Volkan?) Ekren adlı bir Türkle evleniyor, çiftin iki çocukları oluyordu.

İkili Kansas’ta bir süre yaşadıktan sonra 2008 yılında Mısır’a gidip yerleşiyordu.

Allison Fluck-Ekren Mısır’da…

Bu tarihlerde Allison Fluck-Ekren ile eşi çocuklarla birlikte Ankara’ya aile ziyaretinde (Ekren ailesi) bulunuyorlardı.

Allison Fluck-Ekren Ankara’da Türk eşinin akrabalarıyla

Allison Fulck-Ekren hakkındaki savcılık iddianamesine göre, çift daha sonra Türkiye üzerinden Suriye’ye geçiyor ve o dönem IŞİD’in başkent olarak ilan ettiği Rakka’da yerleşiyor.

Allison Fluck-Ekren, Rakka’daki çalışmalarını kadınlar üzerinde yoğunlaştırırken Türk eşi, IŞİD saflarında keskin nişancı olarak hizmet veriyor.

Türk eş bir süre sonra çatışmalarda öldürülüyor. Allison Fluck-Ekren ise Rakka’da Bangladeş kökenli IŞİD’li bir mühendisle evleniyor.

Bangladeş’li eşinin de kısa bir süre sonra ölmesiyle, Fluck Ekren bu kez Rakka’nın savunmasından sorumlu IŞİD’li komutanla nikah kıyıyordu.

Bu süreçte, IŞİD’in Katibeler olarak bilinen kadın savaşçılarının başına geçiyor ve onların eğitilmesinde başrol oynuyordu.

Allison Fluck-Ekren

IŞİD’in Suriye’de yenilmesinin ardından bölgede kalan ve terör örgütünün yeniden canlanmasına yönelik faaliyetlerde bulunan ve ABD’de bazı okullar başta olmak üzere terör eylemi düzenlemeye çalıştığı belirlenen Allison Fluck-Ekren, geçtiğimiz günlerde yakaladı ve ABD’ye getirilerek yargılanmaya başlandı.

ABD istihbaratı şimdi Allison Fluck-Ekren’in Ankara’da geçirdiği günlerde kimlerle bağlantı kurduğunu araştırıyor.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir