İş Bankası’ndan hisse isteyen Osmanlı torunu, bakın ne satıp kimi üzmüş?

/

Osmanlı İmparatorluğu’nun 35. padişahı ve 114. İslam Halifesi Sultan Mehmet Reşat’ın (5. Mehmet Reşat) torunu Rukiye Bala Hodo, İş Bankası’na yönelik 12 milyon lira değerinde dava açtı.

Bala Hodo’nun İstanbul Asliye Ticaret Mahkemesi’ne sunulan dava dilekçesinde  Sultan Mehmet Reşat’ın, 1917 yılında Milli İktisat Politikası çerçevesinde kurulan ve 1927 yılında İş Bankası’na devredilen Osmanlı İtibar-ı Milli Bankası hisse senetleri satın aldığı ve ortak olduğu belirtiliyor ve şu görüşlere yer veriliyor:

Rukiye Bala Hodo’nun 1918 yılında vefat eden Sultan Mehmet Reşat’ın mirasçısı olduğu tarihçi yazar Murat Bardakçı’nın “Son Osmanlılar, Osmanlı Hanedanının Sürgün ve Miras Öyküsü adlı kitabının 200’üncü sayfasında belirtiliyor.

Ayrıca “Türkiye İş Bankası Tarihi adlı kitapta da Hissedarlar pay defterinin birinci sırasında 200 hisse ile dönemin padişahı Sultan Mehmet Reşat’ın adı yer alıyor.

Buradan hareketle Sultan Reşat, 2 bin reşat altın ödeyerek 200 adet hisse satın almıştı. Bugün bir reşat altının 6 bin lira olduğunu varsayarsak bu rakamın bugün en az 12 milyon lira yapacağı açıktır.

Evet durum bu..

Erdoğan başta olmak üzere çoklarının gözü İş Bankası hisselerinde…

Gelelim Bala Hodo’ya…

Rukiye Bala Holo

Rukiye Bala Hodo, 1955 doğumlu ve İstanbul’da yaşıyor.

İstanbul Üniversitesi Alman Filolojisi mezunu Bala Hodo, gençlik yıllarında modellik yaptı.

Yine bu yıllarda kendisinden 17 yaş büyük ünlü ressam Mehmet Güleryüz ile yaşadığı aşk ile konuşuldu.

Güleryüz, hayat hikâyesini anlattığı, ‘Güldüğüme Bakma’ adlı kitapta bahsettiği Bala Hodo’nun hem Osmanlı hem Sokullu ailesine mensup etkileyici bir kadın olduğunu söylüyor.

Ressam Mehmet Güleryüz

Bala Hodo, Güleryüz ile yaşadığı aşkı şöyle anlatıyor:

Sekiz sene beraberdik. Büyük bir aşk insana çok şey katıyor. Neden ayrıldınız sorusuna cevabım da şöyle olur: Onda sanatçı hırçınlığı var. Kolay değil Mehmet gibi dışa vuran bir sanatçıyla birlikte olmak.


Burada bir parantez açalım ve Mehmet Güleryüz’ün ayrıldığı her kadına birlikteyken yaptığı resimleri bıraktığını belirtelim.

Osmanlo torunu Bala Hodo, ayrılığın üzerinden 10 yıl geçince ünlü ressamın resimlerini bir galeriye satıyor.

Güleryüz, bu satışın içini acıttığını her fırsatta söylüyor.

Evet, o Sultan Reşat’ın torununun (Rukiye sultan) torunu ve onun da gözü İş Bankası’nda…

Yorumlayın

Your email address will not be published.