Instagram, baskılar sonucu “Müslüman Homoseksüel” karikatürlerini kaldırdı mı?

Her ne kadar Instagram yönetimi, “Kesinlikle baskı sonucu kaldırılmadı, başka faktörler olmalı” şeklinde açıklama yapsa da, Endonezyalı karikatürist AlPantuni’nin hesabı resmen buhar olup uçtu.

Endonezya hükümetinden yapılan açıklamada ise, yaptıkları baskılar sonucu (Ülkede Instagram’a erişimi tamamen yasaklamak tehdidi başta olmak üzere) sonucu söz konusu hesabın kapatıldığı duyuruldu.

Instagram’da 6 bin takipçili @Alpantuni hesabı Müslüman eşcinsel erkeklerin Endonezya’da günlük hayatta yaşadıkları ayrımcılık ve tacizi konu edinen karikatürler paylaşıyordu.

Hesaba yönelik tepkiler ülkeyi ikiye böldü; Kimileri hesaba öfkeliyken kimileri çizimlerin son derece “normal” olduğunu söyleyerek hesabı savunuyor.

Şeriat yasaları ile yönetilen Aceh bölgesi haricinde, ülkede eşcinsellik yasak değil. Geçen sene Aceh’te aynı yatakta yakalanan eşcinsel erkek çifte 85 kırbaç cezası verilmişti.

Dünyanın en büyük eşcinsel çöpçatan uygulaması Blued, geçen sene hükümet isteği ile Endonezya Google tarafından ülkeden kaldırılmıştı.

Yorumlayın

Your email address will not be published.